Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Rodzaje i zastosowanie palet plastikowych

Paleta to nośnik różnego rodzaju dóbr i towarów, który najczęściej występuje w wersji drewnianej. Aby ograniczyć wysokie zużycie tego surowca i wycinanie drzew, na rynku pojawiła się alternatywa – palety plastikowe. Jakie są rodzaje tego typu sprzętu oraz gdzie znajdą zastosowanie? Dlaczego nośniki z tworzyw sztucznych będą dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim palety plastikowe pozwalają ograniczyć zużycie drzewa, które znacząco wzrosło w ostatnich latach. Co więcej, są dużo tańsze od swoich drewnianych poprzedników (ze względu na rosnące ceny surowca). Warto zauważyć, że możesz je eksploatować wielorazowo, a w przypadku zużycia – poddasz je błyskawicznemu recyklingowi. Pamiętaj również, że plastikowe warianty nie odbarwiają się, są odporne na chemikalia i z łatwością utrzymasz je w czystości.

Palety plastikowe – jakie są ich rodzaje?

Plastikowe nośniki występują w kilku rodzajach. Możemy podzielić je na dwie podkategorie – ze względu na wymiar i ze względu na zastosowanie.  W przypadku rozmiarów wyróżniamy następujące palety plastikowe:

  • Europalety – dostępne w standardowych wymiarach 1200x800x150 mm
  • Palety ISO – wymiary tego rodzaju nośników to 1200x1000x150 mm
  • Półpalety – to mniejszy wariant, którego rozmiar wynosi 800x600x150 mm.

Mówiąc z kolei o zastosowaniu i funkcjach palet, wymienimy kolejne trzy rodzaje.

  • Palety antypoślizgowe – uniemożliwiające ruch towaru umieszczonego na ich powierzchni. Są wykonane inną technologią oraz mają specjalne stopery, dzięki którym materiał nie będzie jeździł na powierzchni nośnika.
  • Palety gładkie – szczególnie wytrzymałe i stabilne palety, które nadają się do przewożenia ładunków o sporym ciężarze. Są bardzo stabilne, mocne i odporne na oddziaływanie różnego rodzaju czynników pogodowych.
  • Palety z bortnicami – posiadają boczne krawędzie i zabezpieczone brzegi. Ułatwiają przenoszenie i ekspozycję towarów. Są bezpieczne i stabilne dla użytkownika (przykładem takowej jest (paleta plastikowa Euro 1200x800 mm, ażurowa z płozami).

Oczywiście, poszukując idealnych palet dla siebie znajdziesz także wiele różnych wariantów kolorystycznych, rozmiarowych i z określonymi systemami ochrony towaru np. przed wypadnięciem. Wszystko zależy w praktyce od Twoich wymagań, możliwości wózków widłowych i wielkości przewożonych towarów.

Jakie może być zastosowanie palet plastikowych?

Palety plastikowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Antypoślizgowy wariant (np. paleta plastikowa 1/2 EURO 800x600 mm, z płozami i powierzchnią antypoślizgową) świetnie sprawdzi się między innymi w przewożeniu wrażliwych i lekkich produktów. Mowa tu szczególnie o lekach czy produktach spożywczych. Ze względu na ich odporność na bardzo niską lub wysoką temperaturę nie będziesz miał problemu m.in. z ułożeniem ich w chłodni i transportowanie w ten sposób z towarem. Antypoślizgowa powłoka chroni z kolei przed przemieszczaniem się po powierzchni palety, co może przydać się np. przy śliskich towarach różnego przeznaczenia.

Palety gładkie nadają się do przewożenia ciężkich materiałów budowlanych np. kostki brukowej, bloczków betonowych i innego rodzaju produktów lub urządzeń. Są odporne na odkształcenia, a nośność takiego egzemplarza to – uwaga – aż 5000 kilogramów.

Z kolei palety z bortnicami znacznie zabezpieczają przewożony towar. Są świetne do przewozu papieru, farmaceutyków, artykułów spożywczych. Powinni zainwestować w nie właściciele firm przewozowych oraz spedytorzy, którzy operują ładunkami o dużym ryzyku zniszczenia podczas przewożenia, ładowania i rozładowywania.

Czy warto zamienić palety drewniane na palety plastikowe?

Zdecydowanie tak. Palety z plastiku są dużo bardziej wytrzymałe i wszechstronne od palet drewnianych. Są odporne na dużo większy ciężar i możesz stosować je wiele razy. Drewniany odpowiednik często pęka, stelaż się odkształca, a wystarczy niewielka ilość substancji chemicznych, aby całkowicie ją popsuć. Nie wspominamy już o deszczu, który skutecznie utrudnia operowanie paletami w tradycyjnej formie. 

Postaw więc na palety wykonane z plastiku i ciesz się innowacyjnymi, wielorazowymi i tańszymi nośnikami towarów. To idealna opcja dla każdego nowoczesnego przedsiębiorcy.