Taśmy przydatne w magazynie - przegląd (cz. 2)
Różnorodność taśm zapewnia ich uniwersalność i wszechstronność zastosowania nie tylko w biurze, czy w magazynie. W pierwszej części pisaliśmy już o taśmach samoprzylepnych, które bardzo często można spotkać w magazynach, teraz przedstawimy materiały, których posiadanie i użytkowanie jest niezbędne w obiektach spełniających surowe zasady BHP. To taśmy antypoślizgowe i taśmy ostrzegawcze.
Taśma antypoślizgowa to taśma jednostronnie klejąca o wysokiej sile klejenia i chropowatej powierzchni, zapobiegającej poślizgom. Często charakteryzuje ją również odporność na promieniowanie UV czy odporność na wodę (tzw. wersja basenowa, niepowodująca okaleczeń). Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Najczęstsze zastosowanie to oklejanie:
- krawędzi schodów,
- ramp,
- progów,
- rusztowań,
- szczebli drabin.

Drugą taśmą, niezbędną dla bezpiecznej pracy w zakładzie, jest samoprzylepna taśma ostrzegawcza, której najczęstszym przeznaczeniem jest znakowanie:
- miejsc dróg ewakuacyjnych,
- stanowisk pracy,
- ciągów komunikacyjnych i technologicznych,
- obszarów wokół maszyn lub urządzeń,
- niebezpiecznych stref zakładu pracy
Taśmy występują zazwyczaj w jaskrawych kolorach, co znacznie ułatwia ich widoczność. Niektóre doskonale widoczne są w pomieszczeniach słabo oświetlonych, a to za sprawą właściwości fotoluminescencyjnych.
Najczęściej spotykane i stosowane są taśmy ostrzegawcze w biało-czerwone lub czarno-żółte pasy. Taśmę w kolorze żółto-czarnym stosuje się w niebezpiecznych miejscach - za ich pomocą oznacza się wysokie krawędzie progów, schody lub wystające elementy maszyn. Są również doskonałą alternatywą dla farb, szczególnie przy wyznaczaniu szlaków komunikacyjnych.
Wiązane taśmy czarno-żółte są również stosowane na placach budowy, a także w miejscach wypadków. Ze względu na ich dobrą widoczność, są bardzo popularne oraz doskonale spełniają swoją funkcję. Zapobiegają niechcianym incydentom oraz ewentualnym wypadkom z udziałem ludzi.
UWAGA!
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały video, teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszej stronie podlegają wylącznym prawom autorskim HMC INTERNET SOLUTIONS. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz użycie zawartości bez pisemnego zezwolenia HMC INTERNET SOLUTIONS jest zabronione. Jeśli chcesz użyć fragmentu tekstu, publikacji, zdjecia, materiatu video czy innego prawa autorskiego - napisz na kontakt@magazynuj.pl. Wszeľkie nieuprawnione kopiowanie naszych materiałów, pociągać będzie za sobą konsekwencje prawne.


