Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jak zaprojektować i urządzić szatnię dla pracownika?

Przygotowując zaplecze użytkowe dla swoich pracowników, nie możesz zapominać o odpowiedniej szatni. Musisz stworzyć zatrudnionym osobom miejsce do trzymania swoich rzeczy prywatnych, swobodnego przebrania się czy chwilowego odpoczynku. Szatnia dla pracownika powinna być stworzona w oparciu o odpowiednie przepisy i dostosowana do potrzeb i wymagań branży. W jaki sposób zaprojektować pomieszczenie socjalne? Jak duża musi być szatnia dla pracownika? Podpowiadamy!

Szatnia dla pracownika - jakie są wymagania i przepisy?

O pomieszczeniach socjalnych mówią przepisy BHP. Szatnia dla pracownika to pojęcie dość nieprecyzyjne, bo na wyposażeniu miejsca dla pracowników powinny być części do przebrania się, elementy sanitarne (natryski, umywalki, ubikacje), jadalnie (chyba, że firma posiada stołówkę), wydzielona strefa do prania odzieży roboczej (nie jest jednak obowiązkowa – pracodawca może dopłacać pracownikom za pranie ubrań w domu).

Pracownicy muszą mieć łatwy dostęp do tych pomieszczeń (najlepiej jeżeli są one w budynku wykonywanej pracy). W razie niesprzyjającej sytuacji pogodowej (intensywnego upału lub chłodu), pomieszczenie socjalne ma gwarantować swobodny odpoczynek w komfortowych warunkach.

Kluczowe znaczenie ma też powierzchnia pomieszczenia i jej wymiary. Ile miejsca w szatni na pracownika? Przepisy mówią, że jej rozmiar to przejścia między rzędami szafek o szerokości minimum 1,5 m, 1,1m między szafą i ścianą, a także minimum 2,5 metra wysokości. Nie ma wytycznych w stosunku do łącznego rozmiaru pomieszczenia, jednak pamiętaj, że swobodnie miejsce musi w niej znaleźć minimum 50% wielkości całej, najliczniejszej zmiany.

Rodzaje szatni pracowniczych

Istnieje kilka rodzajów szatni dla pracowników. Najbardziej powszechne są szatnie podstawowe.  Łączy funkcje pomieszczenia do przechowywania odzieży roboczej i własnej. W tego typu pomieszczeniu musisz wygospodarować 0,5m2 na jednego pracownika. Jeżeli ubrania robocze mogą zabrudzić prywatne, koniecznie musisz wytyczyć szatnię odzieży roboczej i odzieży własnej. Tu konieczne jest wytyczenie 0,3m2 na pracownika w każdym z tych pomieszczeń. Ostatnim typem są szatnie przepustowe. To część łącząca szatnie roboczą i prywatną, spotykana najczęściej w przypadku pracy z substancjami szkodliwymi – ma łatwy dostęp do zaplecza sanitarnego z natryskami.

Niestety, choć właściciel firmy, zatrudniający większą liczbę osób wie, że szatnia dla pracownika jest obowiązkowym wyposażeniem każdego zakładu pracy, to jednak nie zdaje sobie często sprawy, co powinno się w niej znajdować. Jakiego rodzaju elementy muszą być na wyposażeniu pomieszczenia socjalnego?

Wyposażenie szatni pracowniczej - co powinno się w niej znaleźć?

Czy istnieją wytyczne co do tego, co powinna zawierać szatnia pracownicza? Przepisy pod tym względem nie są precyzyjne i nie wskazują, że np. w takim pomieszczeniu powinny znaleźć się szafki metalowe. Powinieneś jednak stworzyć pracownikom jak najlepsze warunki samemu, w oparciu o przewidywanie ich potrzeb i charakterystykę wykonywanej pracy. Co więc warto zainstalować w szatni dla pracowników?

  • Apteczka przemysłowa – np. apteczka pierwszej pomocy - metalowa szafka z podwójnymi drzwiami. Gwarantuje bezpieczeństwo w różnych sytuacjach, zapewniając stały dostęp do artykułów pierwszej potrzeby.
  • Szafki na klucze – dzięki nim pracownicy będą mieli łatwy dostęp do zamykanej toalety, stołówki lub części zakładowych, które możesz zabezpieczyć zamkami.
  • Szafki ubraniowe typu L – tutaj warto postawić na proste rozwiązania, które jednocześnie dają sporo miejsca pracownikom na trzymanie prywatnych rzeczy i bezpieczne zamknięcie przed dostępem niepowołanych osób. Wskazana jest też wytrzymałość na intensywne użytkowanie. Przykładem tego typu mebli jest szafka ubraniowa typu L (wym. 1920x800x550 mm).
  • Stoły i ławy – zwróć uwagę na to, żeby pracownicy mieli gdzie usiąść i odpocząć w trakcie przerw. Jeżeli nie masz stołówki, w pomieszczeniu socjalnym powinien znaleźć się też stół do komfortowego spożywania posiłków.

Jak widzisz, wyposażenie szatni dla pracowników nie jest wyjątkowo trudne w skompletowaniu, a przepisy na tyle szerokie, że z pewnością łatwo zorganizujesz odpowiednie pomieszczenie dla zatrudnionych osób. Zwróć uwagę na to, że podobnie jak wyposażenie magazynów, tak elementy w szatni powinny być wysokiej jakości, w dbałości o zdrowie i życie pracowników, a także Twojej finanse. Jeżeli zainwestujesz w meble czy elementy trwałe i mocne, to przez długi czas będą spełniać swoją rolę w każdym zakładzie pracy.