Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Zabezpiecz strefę, kontroluj przepływ ruchu w magazynie

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Podjęcie czynności zapobiegających ewentualnym wypadkom podczas wykonywanych obowiązków oraz identyfikowanie czynników zagrażających zdrowiu to przymus wynikający z przepisów BHP. Nieprzestrzeganie ich naraża pracownika na utratę zdrowia, a pracodawcę na wysokie kary finansowe lub w niektórych przypadkach karę pozbawienia wolności.

W związku z powyższym – już na etapie projektowania magazynu należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe aspekty bezpieczeństwa. Dobrze jest zaplanować trasy komunikacyjne wewnątrz magazynu zarówno dla ruchu pieszych, pojazdów, jak i rozładunku towaru. Często jednak ciągi komunikacyjne mogą się krzyżować, co stanowi ryzyko ewentualnego wypadku. Aby zminimalizować możliwość wystąpienia kolizji w każdym magazynie powinny znaleźć elementy stanowiące ochronę mechaniczną oraz specjalne, widoczne oznaczenia.

Wyznaczanie dróg komunikacyjnych w magazynie nie musi być ani czasochłonne, ani drogie. Zastosowanie barierek ochronnych zabezpiecza nie tylko pracownika, ale też mienie zakładu przed uderzeniem pojazdem transportowym. W zależności od potrzeb dostępne są również:

  • słupki stalowe – odgradzające przestrzeń miejsc parkingowych, ciągów komunikacyjnych pieszych, konstrukcji elementów wyposażenia magazynów czy ścian nośnych,
  • osłony regałów – chroniące przed uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniem pojazdem poruszającym się z minimalną prędkością,
  • odbojnice – zapobiegające uszkodzeniom wynikającym z uderzenia pojazdem jadącym szybciej.

Na rynku do wyboru jest wiele produktów służących do oznaczenia oraz wygrodzenia miejsc potencjalnie niebezpiecznych i na pewno każdy pracodawca z powodzeniem może nabyć towar, potrzebny do zabezpieczenia dróg komunikacyjnych w swoim zakładzie. Dzięki temu stwarza bezpieczne warunki do pracy oraz zaoszczędza czas i pieniądze, nie inwestując w ewentualne naprawy uszkodzonego sprzętu.

Zamontowanie elementów ochronnych w miejscach stałego zagrożenia to przykłady spotykane bardzo często. W jaki sposób jednak należy zabezpieczyć obszar, który jest tymczasowo wyłączony z ruchu? Prawidłowe wydzielanie strefy niebezpiecznej ma istotny wpływ na organizację pracy w magazynie. Miejsce takie musi być doskonale widoczne i zabezpieczone elementami wygrodzeniowymi tak, aby w jak najlepszy sposób zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom.

Sytuacje, w których dochodzi do tymczasowego wygrodzenia strefy niebezpiecznej mogą wynikać z nagłych awarii sprzętu lub też z planowanych działań. Do tych pierwszych należą między innymi prace konserwacyjne, naprawy urządzeń czy też rozlewy substancji niebezpiecznych. Planowane – to wygrodzenie miejsc rozładunku i załadunku, obszaru pracy wózka widłowego lub tymczaczowej drogi dla pracowników. Przykładów jest więcej i zależą one od danej sytuacji. Niemniej jednak do każdej z nich można dobrać szereg elementów wygrodzeniowych, które w szybki i bezpieczny sposób pomogą w wyznaczeniu strefy potencjalnie niebezpiecznej.

Do najekonomiczniejszych i zarazem najpopularniejszych należą kasety z taśmą rozwijaną. Mocowanie kasety do ściany jest rozwiązaniem zaoszczędzającym w magazynie sporo cennego miejsca. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci spowalniania taśmy oraz system intuicyjnego wypinania jej pod kątem 45° zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

W celu szybkiego, tymczasowego wygrodzenia miejsca pracy maszyn czy chwilowego wyłączenia danej strefy z ruchu niezawodne są słupki z taśmą ostrzegawczą. System spowalniający zwijanie, czterokierunkowe mocowanie taśmy, powłoka antykorozyjna to tylko niektóre cechy produktu. Szeroki wybór produktu sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu zakładach. Wykonane z plastiku charakteryzują się możliwością przenoszenia ich w zależności od potrzeb; metalowe natomiast mocowane są na kotwy.

Kończąc – warto wspomnieć jeszcze o samoprzylepnych taśmach ostrzegawczych. Są to produkty nieinwazyjne, niewymagające dodatkowych narzędzi do montażu. Naklejane na podłogi, ściany oraz konstrukcje wyznaczą strefę ciągu komunikacyjnego. Mocowane na krawędzie ścian, ruchome części maszyn zwiększają bezpieczeństwo.

Jakich taśm użyć najlepiej i czy zawsze takie rozwiązanie wystarczy? Zapraszamy do artykułów bazy wiedzy sklepu magazynuj.pl, w których znajdują się odpowiedzi na te i inne pytania.