Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Wybieramy podnośnik łańcuchowy – elektrycze kontra ręczne

Wciągniki łańcuchowe to sprzęt przystosowany do podnoszenia ładunków i przemieszczania ich w pionie. Uniwersalność podnośników sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są doceniane na budowie, w kopalniach oraz nieodzowne w każdym magazynie. Podnośniki ułatwiają transport i przenoszenie ciężkich materiałów, gwarantując bezpieczną pracę. Nowoczesna technologia oraz jej szybki rozwój przyczyniają się do powstawania coraz szerszej oferty wciągników, a nowe rodzaje pozwalają na dostosowanie sprzętu do warunków, w jakich będą użytkowane.

Wciągniki, ze względu na swoje przeznaczenie, narażone są na duże obciążenia. Niektóre modele mogą podnosić ładunki o ciężarze do kilku ton, dlatego materiał, z którego są wykonane musi być wytrzymały i gwarantować długą eksploatację. Zastosowana do produkcji wciągników wysokiej jakości stal oraz aluminium dają niezawodność i zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy.

Wśród bogatej oferty dostępnych na rynku wciągników jak wybrać ten, który będzie praktyczny? Czym różni się wciągnik łańcuchowy ręczny od elektrycznego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższej części artykułu, gdzie poznamy specyfikację obu rodzajów wciągników.

Wciągniki o napędzie elektrycznym to urządzenia mogące poruszać się po torze jezdnym lub działające w trybie stacjonarnym. Ten rodzaj wciągników można również zamocować na haku montażowym. W porównaniu do ręcznych wykonują swoją pracę szybciej i gwarantują jej płynność. Dwustopniowa regulacja prędkości umożliwia dostosowanie szybkości do rodzaju podnoszonego materiału. Podnośniki elektryczne sterowane są standardowo za pomocą odpornej na wstrząsy kasety sterującej z funkcjonalnymi przyciskami. W zależności od modelu kasetka posiada od dwóch do kilku przycisków oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Dodatkowo kabel sterujący zabezpieczony został stalową linką łączącą korpus obudowy z kasetą, co zapobiega zerwaniu kabla. Istotnym elementem wciągników jest łańcuch, który musi być niezwykle wytrzymały. Doskonałej jakości fosforowany manganowo stalowy łańcuch zamontowany jest na przykład w [elektrycznych podnośnikach łańcuchowych][https://magazynuj.pl/grupa/podnosniki-i-wyciagarki/wciagarki-lancuchowe-elektryczne]. Większa powierzchnia przekroju łańcucha zmniejsza jego zużycie i jednocześnie zwiększa żywotność produktu.

Wybierając wciągnik warto także zwrócić uwagę na klasę szczelności IP, która określa poziom zabezpieczenia, jaki daje obudowa. Model GIS PS-GP wykonano w stopniu ochrony IP 65, co gwarantuje pyłoszczelność oraz zapobiega negatywnym skutkom działania strumienia wody.

Wciągniki łańcuchowe elektryczne są lekkie, ciche i doskonale sprawdzają się między innymi przy bardzo dużych wysokościach.

[Wciągniki łańcuchowe ręczne][https://magazynuj.pl/grupa/podnosniki-i-wyciagarki/wciagarki-lancuchowe-reczne] to sprzęt ułatwiający podnoszenie i przeciąganie towarów dzięki zastosowaniu przeciąganego łańcucha lub dźwigni z ergonomiczną rączką. Maksymalny udźwig uzależniony jest od modelu i wynosi od 500 kg nawet do 1 tony. Obudowa podnośników ręcznych jest wykonana ze stali lub z aluminium; sama konstrukcja ułatwia okresowe przeglądy sprzętu i ich konserwację. Wciągniki ręczne mają odpowiednio wyprofilowane haki, zapobiegające przeciążeniom. W tego typu podnośnikach łańcuch nie wymaga napinania i nie ma również potrzeby pozycjonowania haka.

Podnośniki łańcuchowe ręczne działają bez zasilania oraz dodatkowych maszyn dlatego są bardziej wszechstronne i można je używać w każdych warunkach. Wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Nie są kosztowne oraz nie wymagają drogich napraw. W zestawieniu z elektrycznymi o udźwigu do 5 ton są lżejsze, przez co łatwiejsze w przemieszczaniu ich i wykorzystaniu w innym miejscu. Aby lepiej zobrazować zalety wciągarek łańcuchowych ręcznych, warto posłużyć się przykładem.

[Wciągarka łańcuchowa ręczna o udźwigu 10 000 kg][https://magazynuj.pl/towar/wciagnik-podnosnik-lancuchowy-reczny-udzwig-10000-kg] to wysokiej jakości sprzęt, zbudowany z solidnego, odpornego na uszkodzenia materiału. Wyposażony jest w dwa obrotowe haki oraz hamulec zabezpieczający przed samoczynnym opuszczaniem ładunku. Hak znajdujący się w korpusie posiada zabezpieczenie przed niekontrolowanym wysunięciem się transportowanego materiału. Łańcuch ocynkowany jest wytrzymały na rozciąganie.

Przemyślany zakup oraz dobór odpowiedniego rodzaju wciągnika ułatwi i przyspieszy pracę. Sklep [magazynuj.pl][https://magazynuj.pl] oferuje profesjonalne wciągniki, spełniające wszelkie wymagane normy. Duży wybór wysokiej jakości podnośników i fachowe doradztwo pomoże w zakupie odpowiedniego sprzętu gwarantującego niezawodność oraz bezpieczeństwo.