Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Podesty robocze – jak upewnić się, że spełniają wszystkie normy?

 Praca na wysokościach należy do szczególnie niebezpiecznych. Aby zminimalizować ryzyko urazu spowodowanego upadkiem, wprowadzono szereg norm, które muszę być spełnione przez sprzęt używany do pracy nawet na niewielkich podwyższeniach.

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy mówi, iż praca wykonywana na wzniesieniu powyżej jednego metra od podłogi jest pracą na wysokościach. Wyjątkiem jest powierzchnia otoczona pełnymi lub przeszklonymi ścianami.
Podczas wykonywania prac na wysokościach należy zwrócić uwagę na to, aby na powierzchni, na których przebywają pracownicy były zamocowane poręcze ochronne i krawężniki, a sam pracownik nie był zmuszony do wychylania się poza balustradę. Jeżeli z jakichś przyczyn pracownik będzie wychylał się poza obwód podestu, trzeba zagwarantować dodatkowe zabezpieczenia takie, jak chociażby szelki bezpieczeństwa. To właśnie na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom sprzętu, gwarantującego bezpieczną pracę oraz takiego, który spełnia normy obowiązujące w polskim prawie.

Podstawowym aktem prawnym zawierającym wszelkie wytyczne co do bezpiecznej pracy na wysokościach jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.
W dokumencie tym poza wszelkimi obowiązującymi zasadami pracy na wysokościach, przedstawiono również szczegółowo informacje o normach dla sprzętu technicznego do prowadzenia tego typu prac.

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu służącego do prac na wysokościach. Bez tych produktów praca na budowach, w sklepie czy w magazynie byłaby trudniejsza, a także wiązała się z dużym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Wśród różnego rodzaju drabin magazynowych, pomostów jezdnych i podnośników osobowych, coraz większą popularność zyskują aluminiowe podesty robocze. Podesty skonstruowane są w taki sposób, że nie wymagają asekuracji innych osób i dzięki temu mają przewagę nad drabinami. Jednak jak każdy sprzęt przeznaczony do pracy na wysokościach musi sprostać wymaganiom określonym w ustawie.
Zgodnie z zasadami BHP podest powinien być przede wszystkim stabilny, z zabezpieczeniem przed ewentualną, niekontrolowaną zmianą położenia. Przy jego zakupie trzeba również pamiętać, aby wytrzymałość sprzętu była adekwatna do przewidywanego obciążenia. Czytelna informacja o maksymalnym dopuszczalnym ciężarze powinna być umieszczona w widocznym miejscu na podeście.
Powierzchnia, na której będą przebywać pracownicy powinna być równa, mocno umocowana do elementów konstrukcyjnych z wystarczającą ilością miejsca dla pracownika oraz potrzebnych do pracy narzędzi.
Antypoślizgowe, wygodne stopnie zastosowane w aluminiowym podeście roboczym Altrex dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo, a ich szerokość daje komfort podczas poruszania się po nich. Ten rodzaj podestu wyposażony został w cztery koła z hamulcami, co umożliwia łatwe przestawianie sprzętu oraz możliwość właściwego wyrównania. Jest to tylko jeden z rodzajów podestów oferowanych w sklepie magazynuj.pl.
Kupując w tak renomowanym sklepie mamy pewność, że każdy podest roboczy spełnia wszystkie obowiązujące normy, jest bezpieczny i niezawodny.