Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Pasy transportowe, a przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa dotyczących przewozu towarów

Transport samochodowy jest najbardziej rozwiniętą częścią systemu transportowego, który dominuje w całej Europie. W ostatnich latach notuje się znaczny wzrost przewozów ładunków, również poza granice państwa. Ważne jest zatem właściwe przestrzeganie przepisów oraz odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru przed ewentualnym przesunięciem lub uszkodzeniem. Niewłaściwa ochrona przewożonych materiałów może również doprowadzić do wypadku, niekoniecznie będącego z winy kierowcy.

Najpopularniejszą formą zabezpieczania ładunków jest mocowanie towaru specjalnymi pasami, które chronią niemalże każdy rodzaj transportu. Pasy często są również stosowane poza branżą transportową i doskonale sprawdzają się przy porządkowaniu magazynów oraz przy mocowaniu banerów reklamowych. Wśród bogatej oferty produktów, coraz większą popularnością cieszą się pasy z napinaczem. Są proste w użyciu – wystarczy zabezpieczyć ładunek, mocując go za pomocą dwustronnych zaczepów. Mechanizm ten gwarantuje łatwą i szybką obsługę, niezależnie od warunków. Wszechstronność oraz niezawodność pasów sprawia, że znajdują zastosowanie nie tylko w zakładach transportowych, ale również w każdym prywatnym samochodzie, gdy zachodzi potrzeba zabezpieczenia bagażu.

Dbając o bezpieczeństwo oraz minimalizując ewentualne wypadki spowodowane nieodpowiednim zabezpieczeniem ładunku, wprowadzono normę obowiązującą w całej Unii Europejskiej. Norma EN 12195-2 określa precyzyjnie wymogi, jakie powinny spełniać pasy transportowe. Zawarto w niej przepisy omawiające zasady obliczeń sił mocujących ładunek, budowę i wymagania wytrzymałościowe lin mocujących. Uwzględnia też szereg wzorów matematycznych służących odpowiedniemu doborowi liczby elementów zabezpieczających ładunek. Nieprzestrzeganie zasad i zły dobór pasa transportowego może spowodować zagrożenie i być przyczyną nałożenia mandatu.

Przy wyborze pasa trzeba zatem kierować się wymaganiami normy EN 12195-2. Przyjrzyjmy się najważniejszym.

Parametry pasa transportowego umieszczone na etykiecie to konieczność. Warto mieć na uwadze to, aby była czytelna i zawierała wszystkie niezbędne informacje. Sama etykieta jest już wyznacznikiem właściwości danego produktu za sprawą koloru:

  • niebieski – widnieje na pasach wykonanych z poliestru, przeznaczonych do pracy w środowisku kwaśnym. Odporne są na działanie ługów i temperatury w zakresie od - 40° C do 100° C,
  • zielony – sugeruje pasy wykonane z poliamidu. Nadają się do użytkowania w przedziale temperatur od - 40° C do 100° C. Nie są odporne na działanie kwasów,
  • brązowy – umieszczony na pasach polipropylenowych, odpornych na kwasy i ługi. Przeznaczone do pracy w temperaturze od - 40° C do 80° C.

Kolejnym parametrem widniejącym na etykiecie pasa to dopuszczalne obciążenie robocze (DOR). Przekroczenie wartości umieszczonej na etykiecie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pasa oraz niepożądanego wypadku.

Poniżej wartości mieszczące się na etykiecie, zgodnie z obowiązującą normą.

  • Zdolność mocowania (LC) – parametr określający maksymalną siłę, jaka może działać na dany pas w układzie prostym. Wyrażony w jednostce siły dAN.
  • Nominalna siła ręczna (SHF) – wskazuje na bezpośrednią siłę, z jaką może działać na dany napinacz. Standardowo wynosi 50 kg (50 dKN). Przekroczenie tego parametru może skutkować zerwaniem pasa i trwałym uszkodzeniem napinacza.
  • Nominalna siła napięcia (STF) – parametr, od którego zależy czy ładunek nie przemieści się w transporcie i czy nie dojdzie do zerwania pasa w trakcie manewrów drogowych. Parametr ten oznacza maksymalną siłę, z jaką ładunek będzie dociśnięty do powierzchni. Poprawny nacisk gwarantuje odpowiednie tarcie między ładunkiem a powierzchnią, co wpływa na jakość mocowania.

Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu pasów, gdyż znacząco wpływa na eksploatację produktu. Zabezpieczone w suchym miejscu dają pewność długiego użytkowania. Narażenie na brud i wilgoć powoduje uszkodzenie struktury pasów oraz zmniejsza bezpieczeństwo. Aby mieć pewność towaru doskonałej jakości, spełniającego wymagania normy EN 12195-2 należy zaopatrzyć się w towar tylko ze sprawdzonego źródła. Unikniemy wówczas niepotrzebnych mandatów oraz zapewnimy bezpieczny transport.