Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Palety drewniane czy z tworzyw sztucznych – które wybrać?

Palety transportowe to rozwiązania wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, zarówno podczas przewozu, jak i magazynowania towarów. Nie tylko skutecznie zabezpieczają ładunek przed uszkodzeniem, lecz również umożliwiają jego sprawne załadowanie i wyładowywanie ze środka transportu. Wśród rozwiązań dostępnych obecnie na rynku dużą popularnością cieszą się dwa rodzaje palet: plastikowe oraz drewniane. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym różnią się te rozwiązania oraz które z nich lepiej sprawdzi się w Twojej firmie.

Zalety i wady palet z tworzyw sztucznych

Palety plastikowe, choć droższe od tych drewnianych, mają wielu zwolenników. Do ich najważniejszych zalet należą trwałość oraz wytrzymałość na nacisk. Tworzywa sztuczne, wykorzystywane do ich produkcji, charakteryzują się bowiem odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych. O wyborze tego rodzaju palet często decydują także kwestie ekonomiczne. Podkłady wykonane z tworzyw sztucznych są lżejsze od tych drewnianych, co z kolei pozwala na optymalizację kosztów transportu.

W wielu przedsiębiorstwach palety z tworzywa stosowane są ze względu na ich właściwości higieniczne. Takie platformy można bowiem łatwo wyczyścić i odkazić, co ma istotne znaczenie przede wszystkim w firmach z branży farmaceutycznej czy spożywczej. Wbrew obiegowej opinii wykorzystanie tego rodzaju rozwiązań jest również korzystne dla środowiska. Wszystko dlatego, że plastikowe palety często produkowane są z przetworzonych tworzyw sztucznych, które nadają się do recyklingu. Dzięki temu wiele palet jest dziś wytwarzanych w tzw. obiegu zamkniętym.

Palety transportowe wykonane z tworzyw sztucznych mają jednak swoje wady. Tą najbardziej istotną jest wysoki koszt początkowy związany z ich zakupem. Ten często jednak jest w stanie szybko się zwrócić, biorąc pod uwagę długi czas ich eksploatacji. Wśród innych minusów warto wspomnieć także o ograniczonych możliwościach naprawy uszkodzonej palety.

Wady i zalety palet drewnianych

Palety drewniane, mimo upływu lat, wciąż cieszą się dużą popularnością. Są one wybierane przede wszystkim ze względu na dwa czynniki – niską cenę zakupu oraz łatwość naprawy. Materiał, z którego są one wykonywane, charakteryzuje się także wytrzymałością na duży nacisk. Kolejnym atutem takich platform jest łatwość ich utylizacji. Drewno pochodzące z zepsutej palety może być wykorzystane na wiele sposobów, np. w celach opałowych. Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest możliwość dopasowania wymiarów platformy do indywidualnych potrzeb. Produkcja palet drewnianych o niestandardowych wymiarach jest często znacznie tańsza, niż podkładów z tworzyw sztucznych.

Wśród najważniejszych wad tego typu rozwiązań warto wspomnieć o dość dużej wadze oraz podatności na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba również pamiętać, że drewno to materiał higroskopijny, a zatem podatny na wnikanie pleśni i grzybów. Z tego względu wykorzystanie takich platform w branżach, w których szczególnie ważne jest spełnienie bardzo rygorystycznych standardów higienicznych, bywa utrudnione.

Jaki rodzaj palety wybrać?

Wybierając palety transportowe do swojej firmy, warto wziąć pod uwagę nie tylko przedstawione wyżej zalety i wady każdego z rozwiązań, lecz również przeznaczenie platformy. W przedsiębiorstwach z branży metalowej i budowlanej dobrze sprawdzą się tradycyjne palety drewniane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i nadają się do wielokrotnej naprawy. Firmy z branży spożywczej czy chemicznej częściej sięgają z kolei po  platformy wykonane z tworzyw sztucznych. Takie palety nie wchodzą w reakcje z substancjami chemicznymi i mogą być myte oraz odkażane w wysokiej temperaturze.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego krótkiego poradnika wiesz już, jakie palety transportowe wybrać. Jeśli szukasz platform wykonanych z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, a także różnego rodzaju elementów wyposażenia magazynu, biura czy warsztatu, zapoznaj się z naszą ofertą. W asortymencie sklepu internetowego magazynuj.pl znajdziesz szeroki wybór produktów, przydatnych podczas transportu oraz przechowywania towarów.