Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jakie zastosowanie mają kontenery IBC?

Przechowywanie substancji ciekłych, szczególnie tych o właściwościach palnych lub silnie toksycznych, wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kontenery IBC – pojemne zbiorniki wielokrotnego użytku, przystosowane do magazynowania i przewozu materiałów niebezpiecznych. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najważniejsze zalety tego typu rozwiązań.

Czym są zbiorniki IBC?

Popularne pojemniki IBC (ang. Intermediate Bulk Container) to kontenery o dużej pojemności, wykonane z polietylenu i przystosowane do przewozu różnego rodzaju cieczy. Ich wyróżnikiem jest stalowy kosz, który chroni zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stabilizuje jego położenie podczas transportu. Takie kontenery najczęściej osadzone są na  paletach z drewna lub tworzywa sztucznego, co z kolei ułatwia ich przenoszenie, np. podczas załadunku czy rozładunku środka transportu. Każdy ze zbiorników wyposażony jest dodatkowo w szczelny zawór wlotowy oraz specjalny kranik, ułatwiający opróżnianie kontenera.

Dzięki ergonomicznej konstrukcji zbiorniki IBC można układać w stosy. Dodatkowo, tworzywo wykorzystane do produkcji kontenera, jest materiałem odpornym na działanie substancji o odczynie neutralnym, jak i tych o właściwościach żrących. Właśnie dlatego tego typu zbiorniki doskonale sprawdzą się podczas magazynowania i transportu substancji niebezpiecznych.

Zalety kontenerów IBC

Zbiorniki IBC, które mają niezbędne certyfikaty, odznaczają się dużą funkcjonalnością. Doskonale sprawdzą się podczas przewozu oraz przechowywania różnego rodzaju cieczy, znajdujących zastosowanie w przedsiębiorstwach z wielu branż. Dzięki dużej szczelności pozwalają na bezpieczne przechowywanie żrących i łatwopalnych substancji, a także tych, wymagających spełnienia określonych standardów higienicznych.

Ponieważ materiał, z którego zostały wykonane, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych, kontenery IBC zapewniają bardzo skuteczną ochronę nawet w najtrudniejszych warunkach. Wśród innych atutów tego typu pojemników warto wspomnieć jeszcze o ich odporności na obciążenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Zbiorniki IBC są ponadto łatwe w czyszczeniu. Z tego względu po opróżnieniu pojemnika można wykorzystać go ponownie.

To jednak nie wszystkie zalety zbiorników IBC. Wymiary kontenera, odpowiadające rozmiarowi standardowej palety, ułatwiają transport i przenoszenie pojemnika w sposób całkowicie bezpieczny. Duża pojemność, wynosząca nawet 1000 l sprawia, że korzystanie z tego typu rozwiązań jest wygodniejsze niż stosowanie mniejszych opakowań transportowych, jak np. beczki czy kanistry. Ergonomiczny, zwarty kształt zbiornika ułatwia z kolei jego przemieszczanie np. za pomocą wózka widłowego.

Szerokie zastosowanie kontenerów IBC

Z uwagi na przedstawione wyżej zalety, zbiorniki IBC znajdują zastosowanie w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Są one powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach działających w branży przetwórczej, spożywczej,  chemicznej, paliwowej, czy budowlanej. Uniwersalne wymiary oraz wzmocniona i stabilna konstrukcja ułatwiają z kolei ich przechowywanie w magazynach oraz przewożenie za pomocą różnego rodzaju środków transportu.

Zbiorniki IBC – sprawdzone rozwiązanie dla przedsiębiorstw z różnych branż

Kontenery IBC to funkcjonalne zbiorniki, które sprawdzą się w przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie są ich najważniejsze zalety. Jeśli natomiast szukasz tego typu rozwiązań do swojej firmy, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W asortymencie sklepu magazynuj.pl znajdziesz wysokiej jakości zbiorniki IBC spełniające normy obowiązujące na obszarze Unii Europejskiej.