Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jakie zastosowanie mają beczki?

Przygotowanie i magazynowanie różnego rodzaju produktów spożywczych wymaga zastosowania odpowiedniej jakości opakowań. Te muszą charakteryzować się szczelnością, neutralnością na reakcje chemiczne zachodzące w pożywieniu czy wytrzymałością. Jednym z najskuteczniejszych elementów do przechowywania czy produkcji żywności są beczki. Co warto o nich wiedzieć? Jakie materiały można w nich przechowywać?

Beczka to wszechstronny element, magazynujący różnego rodzaju produkty – nie tylko spożywcze. Jej wszechstronne zastosowanie zauważono w wielu branżach, rezygnując np. z osobnych, dużych silosów na różne produkty czy odpady, albo innego rodzaju pojemników.

Z jakich materiałów są tworzone beczki?

Istnieje kilka różnych odmian beczek. W branży alkoholowej, przy produkcji piwa czy whisky spotkamy beczki drewniane, wykonane najczęściej z odpowiedniej jakości drewna dębowego. Niekiedy stosuje się je do procesu fermentacji związków alkoholowych, a przy różnego rodzaju eventach – jako sposób dostarczenia gotowego napoju alkoholowego i dystrybucji go klientom (beczka ma specjalny kran).

Wiele beczek wykonanych jest też z metali. Tu stosuje się nieiskrzące, odporne na korozję i substancje żrące materiały. Beczka metalowa musi mieć też odpowiednią grubość, by wytrzymać obciążenie i ciśnienie różnych, przechowywanych w niej substancji.

Coraz bardziej popularne są także beczki plastikowe. Nowoczesne pojemniki, przygotowane z mocnych tworzyw sztucznych wykorzystywane są w wielu branżach – od chemicznej, po spożywczą. Podstawą jej wykonania jest gruby polietylen, który wytrzymuje wysokie ciśnienie i jest odporny na uszkodzenie mechaniczne czy innego rodzaju.

Zastosowanie beczek plastikowych

Beczki plastikowe (takie jak np. beczka plastikowa KDF z deklem pojemność 30 l) mają bardzo szerokie zastosowanie. Ze względu na swoją trwałą i zaawansowaną budowę, oraz obojętne właściwości, mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w procesie produkcji, jak i magazynowania pożywienia (o różnych stanach skupienia). Beczki plastikowe stosowane są więc np. przy przygotowywaniu produktów kiszonych, magazynowaniu ryb, przechowywaniu napojów itd. Świetnie sprawdzą się jako sposób dostarczania wody.

Tego rodzaju elementy wykorzystywane są również w ogrodnictwie na szeroką skalę. Umożliwiają magazynowanie deszczówki i dystrybuowanie jej w określonych momentach. Neutralność chemiczna sprawia, że z powodzeniem nadają się do produkcji kompostu.

Wiele beczek plastikowych stosuje się także w przemyśle chemicznym, budowlanym, a nawet medycznym. Można stosować je również jako pojemniki do przechowywania i wywożenia odpadów różnego rodzaju. Wszystko zależy od zapotrzebowania i dostosowania odpowiedniej beczki do wymagań. Zastosowanie beczek odkryli nawet właściciele obiektów SPA, stawiając plastikowe beczki jako zbiorniki chłodnej wody w saunach.

Czym charakteryzują się beczki do zastosowania przemysłowego?

Beczki do zastosowania produkcyjnego czy magazynowego na szeroką, przemysłową skalę muszą pełnić określone warunki. Jakie są najważniejsze cechy, które te powinny spełniać?

  • Wysoka wytrzymałość – beczki nie mogą poddawać się ciśnieniu danych produktów, nie powinny pękać przy transporcie lub pod wpływem warunków atmosferycznych.
  • Powinny być neutralne zapachowo – to niezwykle istotne w przemyśle spożywczym. Beczki plastikowe takie jak beczka plastikowa KDF z deklem UN (pojemność 220 l) nie przyjmują zapachu przechowywanego tam pożywienia, nie emitują związków chemicznych i nie wpływają na walory spożywcze określonych produktów.
  • Nie powinny wchodzić w reakcje chemiczne – stosowanie beczek w przemyśle chemicznym czy medycznym wymaga stosowania opakowań magazynowych, które pod żadnym pozorem nie przepuszczają chemikaliów. Takie muszą być też wybrane beczki.
  • Muszą mieć możliwość szczelnego zamknięcia – wyłącznie profesjonalne beczki posiadają szczelne zamknięcie, które do minimum ogranicza możliwość dostania się powietrza, zmieniającego właściwości danego towaru.

Pamiętajmy, że do przechowywania pożywienia na skalę produkcyjno-magazynową niezbędne są beczki, które mają atesty.

Jakie beczki plastikowe są najlepsze?

Jeżeli poszukujemy najlepszych beczek plastikowych, do różnego zastosowania, powinniśmy postawić na te, które wykonane są z najwyższej jakości tworzyw sztucznych. Zwróćmy uwagę na grubość takiego tworzywa. Beczki plastikowe muszą mieć szczelny dekiel, który ciasno zachodzi na cały element. Do przechowywania i transportowania np. produktów sypkich, warto wykorzystać wariant ze specjalnymi korkami – takie posiada np. beczka plastikowa SF z dwoma korkami UN (pojemność 220 l). Zwróćmy również uwagę na pojemność – zawsze warto dostosować ją do swoich potrzeb. Duże beczki będą zajmowały sporo miejsca, natomiast mogą być magazynem dla sporej ilości towaru. Mniejsze łatwiej się transportuje, jednak nie zawsze wystarczą.

Jak widać, beczki to świetny sposób na magazynowanie czy produkcję wielu towarów. Warto korzystać z ich możliwości. Zapewniają bezpieczeństwo, szerokie walory użytkowe i efektywność w przechowywaniu określonych dóbr. To świetny wybór w przemyśle, produkcji czy innych branżach.