Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jak wybrać wyciągarkę do warsztatu?

Wyciągarka to rozwiązanie znane z wind i samochodowych lawet. Służy do podnoszenia, przemieszczania i opuszczania ciężkich przedmiotów. W warsztacie jest nieodzowna, np. do wyciągania silnika z auta. Na rynku dostępne są wyciągarki ręczne oraz elektryczne. Z racji na potencjalny udźwig w warsztacie dużo większe zastosowanie będą mieć wyciągarki elektryczne.

Wyciągarka elektryczna linowa - dlaczego warto?

Zamiast siłować się z pchaniem uszkodzonego auta, urządzenie pomoże bez wysiłku wprowadzić pojazd do wnętrza warsztatu. Wyciągarka linowa elektryczna pomoże także wyjąć silnik, czy zdemontować karoserię. Można je przytwierdzić na stałe do ściany lub sufitu, ale dużo wygodniej będzie zachować ich mobilność. Poza warsztatem wyciągarka przyda się, gdy zajdzie konieczność wyciągnięcia pojazdu z lepkiego błota lub wciągnięcia na skarpę. Wyciągarki mają wiele różnych zastosowań i warto o tym pamiętać, wybierając ten sprzęt.

Wyciągarka, a może jednak wciągarka?

Wraz z rozwojem technologii coraz trudniej wyodrębnić sprzęt z obu kategorii. Ta pierwsza zazwyczaj służy do wyciągania przedmiotów i pracuje w poziomie, w przeciwieństwie do urządzeń działających w pionie. Jednak wyciągarki obecnie dostępne na rynku zazwyczaj mogą spełniać każdą rolę i nadają się do pracy zarówno w poziomie, jak i w pionie. Mobilność to jedna z ich największych zalet.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wyciągarki różnią się udźwigiem, szybkością podnoszenia, mocą silnika, użytym materiałem oraz oczywiście dodatkowymi funkcjami zabezpieczającymi. W przypadku udźwigu wbrew pozorom niekoniecznie działa zasada „im więcej, tym lepiej”. Wystarczy dobrać nośność do wagi posiadanego pojazdu, według prostego wzoru: masa auta razy 1,5. Najczęściej używane wyciągarki w warsztatach mają udźwig ok. 2 ton, co zdecydowanie wystarcza do pracy przy większości reperowanych pojazdów. Bardzo istotna jest szybkość podnoszenia. Im wyższa, tym lepiej. Analogicznie, im większa moc silnika, tym płynniej pracuje wyciągarka. Urządzenia są zwykle wyposażone w silniki o napięciu 230 V. Do warsztatu najlepiej wybrać sprzęt o mocy ponad 500 KM.

Potężny udźwig

Jeżeli potrzebujemy zdecydowanie większego udźwigu, warto sięgnąć po dedykowane urządzenie. Do warsztatu samochodowego znakomicie nada się wyciągarka elektryczna BSTS 12000 Lbs. W tym modelu zastosowano trójstopniową przekładnię planetarną, prowadnicę rolkową oraz silnik o mocy 6 KM. Imponuje potężny udźwig, wynoszący ponad 5 ton. Oznacza to, że można ją zastosować nawet do podniesienia niektórych traktorów. Wyciągarka jest wyposażona w stalową linę z hakiem, która ułatwia płynną pracę i gwarantuje bezpieczeństwo. Nawet, gdy zajdzie konieczność podniesienia ciężkiego traktora.

Długość liny

Im większy zakres podnoszenia, tym wyżej możemy podnieść określony ładunek. Z kolei z reguły im dłuższa lina, tym mniejszy będzie udźwig podnoszonego przedmiotu. Wyciągarka warsztatowa, elektryczna BSTP 400/800 poradzi sobie z unoszeniem gabarytów o wadze do 400 kg lub do 800 kg. Skąd ta różnica? Odpowiada za nią właśnie długość liny. Jeżeli nawiniemy ją podwójnie, uzyskamy zwiększony udźwig za cenę skrócenia wysokości podniesienia (z 18 do 9 m). Nawijanie jest bardzo proste, a prędkość podnoszenia wynosi ok. 5 m na minutę w przypadku liny podwójnej. Elastyczność i wszechstronność wyciągarki sprawia, że to często wybierane urządzenie w przemyśle motoryzacyjnym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W wyciągarkach najczęściej wykorzystywane są wytrzymałe liny stalowe oraz syntetyczne, a w urządzeniach o mniejszym udźwigu również łańcuchy. Liny stalowe lub syntetyczne są odporne na działanie substancji chemicznych i bardzo trudno je uszkodzić. Każda wyciągarka powinna mieć wbudowany hamulec, zazwyczaj automatyczny oraz blokadę działania trybów. Często wyposażone są w mechanizm zapadkowy. Wymienione rozwiązania ochraniają wyciągarki przed niebezpieczeństwem awarii. Przed ewentualnym wypadkiem powinno ochronić nas zamontowanie sprzętu w ścianie.

Nie tylko do warsztatu

Dobra wyciągarka linowa elektryczna ma zastosowanie nie tylko wewnątrz warsztatu. Wyciągarka elektryczna BST S3000 Lbs świetnie sprawdzi się również przy wydobyciu z błota quadów ATV i UTV, pługów i małych przyczep. Ten model posiada linę syntetyczną zakończoną hakiem. Dzięki udźwigowi 1361 kg i bezprzewodowym sterowaniu nawet głębokie grzęzawiska nie będą stanowić zapory. Z porządną wyciągarką można pokonać każdy teren podmokły i nie obawiać się ugrzęźnięcia. Urządzenie sprawdzi się również na każdej skarpie. To znakomita propozycja dla wszystkich fanów quadów. Trzeba jedynie pamiętać, że wyciągarki są zasilane po kablu, zatem przy użyciu w terenie musimy mieć generator prądu.

Wyciągarka – sprzymierzeniec w warsztacie

Zainteresowani zakupem wyciągarki mogą wybierać spośród licznych modeli. Niezależnie od tego, czy poszukujemy dużego udźwigu, czy długiej liny, z pewnością znajdziemy wymarzony model. Wyciągarki są wszechstronne, funkcjonalne i bardzo łatwe w obsłudze, a za sprawą stosunkowo niewielkiej wagi dość poręczne. Nie będzie problemu z ich szybkim montażem. Podobnie przedstawia się sprawa sterowania. Zazwyczaj wyciągarki elektryczne są kierowane zdalnie, za pomocą automatycznego pilota. Wybierz wyciągarkę już dziś.