Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Czym są zawiesia? Poznaj ich rodzaje i zastosowanie

Skuteczny transport ładunku to nie tylko przygotowany środek transportu i nośnik przewożonych dóbr. Konieczne jest także odpowiednie rozplanowanie samego załadowania towaru, w odpowiednim miejscu i przy pomocy skutecznego narzędzia. Do przeprowadzenia tego procesu służą zawiesia transportowe. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje zawiesi i kiedy się je stosuje?

Jakie zastosowanie mają zawiesia?

Ogólnym zastosowaniem zawiesi jest podwieszanie i podnoszenie umieszczonego na konkretnym nośniku ładunku, przez przeznaczone do tego urządzenia transportowe. Są elementem wyposażenia różnego rodzaju dźwigów, suwnic, cięgnic, żurawi umieszczonych stacjonarnie (np. na terminalach przeładunkowych) czy na wyposażeniu pojazdów transportowych.

Dzięki zawiesiom możesz przewiązać określony element (mogą to być części kuliste, owalne, niestandardowe, metalowe – np. takie, które posiadają specjalne uchwyty i podobne). Sprawdzą się w transporcie, w halach magazynowych, produkcyjnych czy warsztatowych – praktycznie wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie określonego ładunku z jednego miejsca na drugie. Zawiesie ułatwiają obróbkę materiałów, wyjęcie np. elementów konstrukcyjnych lub zamontowanie ich w określonym miejscu, ale również przeniesienie towarów na pojazd transportowy.

Zawiesie przydają się również przy ładowaniu odpadów budowlanych i remontowych, po zakończonych pracach. Pamiętaj, że swoje funkcje zawiesia będą pełnić tylko, gdy są odpowiednio dobrane. Powinieneś sprawdzić więc rodzaje zawiesi i na tej podstawie dobierać je do pełnionych.

Rodzaje zawiesi - co warto wiedzieć?

Na rynku dostępne są różne typy zawiesi, a każde z nich pełni innego rodzaju funkcje. Np. zawiesia łańcuchowe przystosowane są do przenoszenia innych elementów niż zawiesia pasowe. Jaki jest główny typ podziału tego typu części do transportu?

  • Zawiesia łańcuchowe – to bardzo mocne zawiesia, przygotowane z grubych ogniw łańcuchowych z zakończeniem hakami. Oznaczenie zawiesi łańcuchowych wskazuje jak duży ładunek mogą one transportować – dostępne są elementy 8, 10 i 12 klasy.  Ułatwiają transport elementów, które ważą nawet kilka, kilkanaście ton. Znajdziesz zawiesia jedno, dwu, trzy i czterocięgowe. Są odporne na warunki atmosferyczne. Zawiesia łańcuchowe stosuje się najczęściej w przemyśle ciężkim.
  • Zawiesia linowe – umożliwiają podnoszenie ciężkich ładunków, są dość elastyczne, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Nie są tak mocne jak zawiesia łańcuchowe, ale jednocześnie wykonanie z mocnego splotu stalowych drutów pozwala na pracę w skrajnych warunkach pogodowych. Również mają wersje jedno, dwu, trzy i czterocięgowe, zakończone hakami z metalu.
  • Zawiesia wężowe – to typ zawiesi, które mają pełen obwód, bez zakończenia (w odróżnieniu do elementów jakim są zawiesia pasowe). Są bardzo wygodne do transportu, ale nie nadają się do podnoszenia bardzo ciężkich ładunków. Ogromną zaletą jest ich cena, odporność na kwasy, minimalizowanie ryzyka zniszczenia powierzchni (co np. zdarza się przy łańcuchowych zawiesiach podnoszących pomalowane elementy).
  • Zawiesia pasowe – to zawiesia wykonane ze specjalnej taśmy z tworzyw sztucznych. Dzielą się na bezkońcowe (zbudowane z jednej lub dwóch warstw), pętlowe lub z okuciami (na jedno dwa i cztery cięgna).

Do zawiesi zaliczamy również mocne pasy transportowe, które ułatwią Ci zabezpieczenie przewożonego towaru.

Jak wybrać odpowiednie?

Przede wszystkim zawiesia i pasy transportowe powinieneś dobrać na podstawie ciężaru przewożonych ładunków i ich kształtu. Innego rodzaju zawiesia stosuje się do układania elementów okrągłych czy długich, a jeszcze inne do ciężkich materiałów ze specjalnymi okuciami do transportu.

Poza samym ładunkiem i kształtem towaru musisz mieć na uwadze również miejsce użytkowania samych zawiesi. Niektóre elementy są mniej przystosowane bowiem do pracy na zewnątrz. Zwróć też uwagę czy przenoszony towar musi być zabezpieczony pod względem wizualnym. Jeżeli przenosisz np. świeżo polakierowane części karoserii samochodowej czy elementy składające się na ogrodzenie, zawiesie łańcuchowe może je w newralgicznym miejscu porysować. Tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą zawiesia pasowe.

Zwróć też uwagę na charakter towaru. Jeżeli to np. substancje chemiczne, niektóre rodzaje zawiesi mogą w kontakcie z nimi ulec degradacji, co zagraża bezpieczeństwu transportu.

Skuteczny dobór zawiesi wpływa na skuteczność przenoszenia określonych materiałów. Jeżeli dostosujesz te części do swoich potrzeb, to będziesz mógł skutecznie działać w różnych warunkach. Pamiętaj, że wszechstronne przedsiębiorstwo o wielu sektorach działalności, skupiające się na kilku typach ładunków powinno mieć na wyposażeniu zawiesia różnego rodzaju. To zwiększa pole manewru w każdej sytuacji.