Zasady piętrowania towaru na paletach
Piętrowanie palet to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca w magazynie czy przestrzeni ładunkowej środka transportu. Warto jednak wiedzieć, że proces ten podlega pewnym zasadom. Niewłaściwe rozmieszczenie towarów może bowiem zagrażać bezpieczeństwu ładunku. Jeśli chcesz uniknąć najczęściej popełnianych błędów, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak prawidłowo rozłożyć towar na palecie.
Czym jest paletyzacja towarów?
Paletyzacja jest jednym z podstawowych procesów logistycznych, służących przygotowaniu towarów do magazynowania czy dalszej dystrybucji. Polega ona na układaniu jednostek ładunkowych na palecie według określonej systematyki. Prawidłowo przeprowadzona pozwala zabezpieczyć towar przed uszkodzeniami oraz w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń ładunkową i nośność palety.
O czym warto pamiętać podczas paletyzacji?
Właściwe zabezpieczenie towaru to jedna z ważniejszych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę podczas składowania, jak i transportu ładunku. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad sprawi, że umieszczony na palecie asortyment będzie miał szansę dotrzeć do klienta bez żadnego uszczerbku. O czym warto zatem pamiętać podczas paletyzacji?
Jedną z bardziej istotnych kwestii jest zapewnienie nadzoru nad stanem technicznym wykorzystywanych w przedsiębiorstwie platform. Zanim przystąpisz do rozmieszczenia towaru na palecie, oceń, czy jest ona cała oraz, czy nie brakuje w niej żadnych elementów. Nawet drobne pęknięcia czy nieduże uszkodzenia mogą obniżyć wytrzymałość platformy oraz stanowić zagrożenie dla umieszczonego na niej ładunku.
Oprócz samego stanu technicznego platformy, podczas paletyzacji warto wziąć pod uwagę także takie kwestie, jak:
- nośność palety, czyli jej maksymalne obciążenie,
- wielkość palety oraz jej dopasowanie do gabarytów ładunku,
- możliwość zabezpieczenia towaru umieszczonego na palenie podczas transportu.
Rodzaje palet
Podczas paletyzacji można wykorzystać różnego rodzaju platformy. Te drewniane należą obecnie do jednych z najczęściej wybieranych rozwiązań. Ich podstawową zaletą jest wytrzymałość, choć jednocześnie są one podatne na uszkodzenia mechaniczne. Podczas przewozu ładunków o dużej masie dobrze sprawdzą się także platformy metalowe. Te, ze względu na swoje właściwości, najczęściej wykorzystywane są w czasie transportu wyrobów hutniczych. Wielu zwolenników mają także palety z tworzywa. Do ich podstawowych zalet należą lekkość oraz wytrzymałość na oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Jak poprawnie piętrować towar na palecie?
Odpowiednie rozmieszczenie asortymentu na palecie ma niebagatelne znaczenie z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa ładunku. Z tego względu podczas piętrowania towarów warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, ładunek powinien być rozłożony równomiernie, przy czym najcięższe towary należy ułożyć niżej, zaś te najlżejsze na samej górze. Po drugie, aby zabezpieczyć ładunek podczas transportu, warto wykorzystać akcesoria ochronne, takie jak folie, kątowniki, przekładki czy też maty antypoślizgowe. Wymienione wyżej rozwiązania zapewnią większą stabilność towarów, szczególnie zaś tych, które znajdują się w górnej części palety.
Odpowiednia wysokość i waga palet z materiałem
Podczas paletyzacji należy zwrócić uwagę także na to, które towary mogą być transportowane razem i układane warstwowo. Podczas rozmieszczania ładunków na platformie trzeba również zadbać, aby nie przekroczyć maksymalnej nośności palety. Nie mniej ważne jest dostosowanie wymiarów gotowej jednostki ładunkowej do standardów obowiązujących w transporcie. Zazwyczaj przyjmuje się, że maksymalna wysokość palety z ładunkiem nie może przekraczać 210 cm, choć niektórzy przewoźnicy mogą stosować bardziej restrykcyjne normy.
Piętrowanie palet – na czym polega?
Piętrowanie palet to proces polegający na układaniu platform w taki sposób, aby nadać im formę stosu. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej, zarówno podczas składowania, jak i transportu. Aby zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących piętrowania palet.
Po pierwsze, środek ciężkości każdej platformy powinien być zlokalizowany jak najbliżej jej centralnej części. Podczas piętrowania palety trzeba układać metodą „na zakładkę”. Poszczególne warstwy dobrze jest również rozdzielić za pomocą specjalnej przekładki, która pozwala ustabilizować całą konstrukcję. Powstały stos, warto dodatkowo zabezpieczyć tak, aby zapobiec jego przechylaniu się podczas transportu. W tym celu można owinąć palety folią stretch lub spiąć je specjalnymi taśmami.
Choć piętrowanie palet cieszy się dużą popularnością, trzeba pamiętać, że nie każdy ładunek można przechowywać i transportować w ten sposób. Układać w stosy można jedynie te platformy, na których znajdują się towary umieszczone w opakowaniach o dużej wytrzymałości, odpornych na nacisk. Warto zadbać także o to, aby nie przekroczyć dopuszczalnej wagi i wysokości palet z materiałem.
Poprawne piętrowanie palet – podsumowanie
Palety to uniwersalne rozwiązania, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie i przewóz różnego rodzaju towarów. Ich wykorzystanie często pozwala także na efektywne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni ładunkowej, co z kolei wpływa na optymalizację kosztów związanych z transportem i składowaniem. Aby jednak zapewnić większe bezpieczeństwo ładunku, warto uzupełnić wyposażenie magazynu o różnego rodzaju akcesoria do palet, charakteryzujące się wysoką jakością. Tego typu produkty znajdziesz w ofercie sklepu magazynuj.pl. Nie czekaj i już teraz sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!