Sorbenty i środki absorpcyjne - jakie mają cechy?
Wycieki substancji chemicznych mogą spowodować w zakładzie pracy zniszczenia stanowisk roboczych oraz doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska. Aby jak najlepiej ochronić zarówno wyposażenie, środowisko naturalne, jak i pracowników przed skutkami niebezpiecznych rozlewów, dobrze mieć odpowiedni sorbent.
Środki absorpcyjne wchłaniają chemikalia, pozostawiając powierzchnię czystą i nieskażoną. Sorbenty używane są wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość rozprzestrzenienia się szkodliwego wycieku. Przydatne w każdym magazynie, na stacjach paliw, w przedsiębiorstwach sprzątających oraz w obiektach przemysłowych, gdzie stosowane są substancje niebezpieczne.
Wśród produktów absorpcyjnych są do wyboru produkty, które różnią się od siebie kształtem i kolorem. Kolor sorbentu oznacza rodzaj wchłanianych chemikaliów:
- kolor szary - wchłania wodę, oleje, płyny przemysłowe, wszelkie substancje nieagresywne
- kolor niebieski - wchłania oleje, produkty ropopochodne,
- kolor żółty - wchłania substancje agresywne i niezidentyfikowane.
Rodzaje sorbentów, ze względu na kształt
Posiada trwałą, nieprzepuszczalną powłokę, dzięki czemu nadaje się do stosowania przy ryzyku rozlania cieczy agresywnych, w tym cieczy ropopochodnych oraz glikoli.
Przeznaczony do usuwania z podłoża wszelkich rozlanych substancji ciekłych, takich jak: oleje, paliwa, tłuszcze, smary, woda i substancje ropopochodne.
To ciąg tworzywa, wykonany z bardzo mocnej włókniny i wypełniony chłonnym sorbentem. Przeznaczony do wygrodzenia stref wycieku i ograniczania w ten sposób skali rozlewu cieczy szkodliwych.
Stosowane do przechowywania materiałów sypkich (takich jak: żwir, piasek, sól czy sorbent), materiałów chemicznych, sprzętu do usuwania wycieków, kamizelek ratunkowych, narzędzi ogrodniczych, sorbentów polipropylenowych czy odpadów niebezpiecznych.