Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Magazyn otwarty, półotwarty czy zamknięty: charakterystyka, różnice i przykłady

Magazyn to obiekt niezbędny do prowadzenia działalności handlowej, hurtowej, czy przetwórcze. Umożliwia bezproblemowe przechowanie materiałów końcowych oraz półproduktów, których bliska obecność jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania danej firmy. Wyróżnia się kilka typów magazynków. W tekście wyjaśniamy, jak się różnice między poszczególnymi rodzajami, a także wskazujemy ich wykorzystanie.

Chociaż magazyn kojarzy się z typowym budynkiem, to jednak niekoniecznie musi on mieć formę zamkniętej budowli - pełne magazyny stanowią tylko jeden z rodzajów tego typu obiektów. Jakie inne rodzaje wyróżniamy i jakie jest ich przeznaczenie?

Typy magazynów - podział ze względu na ich konstrukcje

Jeżeli chodzi o konstrukcję magazynów, najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje: magazyn otwarty, magazyn półotwarty i magazyn zamknięty. Każdy z nich ma nie tylko różne zastosowanie, wady oraz zalety, ale również konkretne elementy wyposażenia.

Magazyn otwarty

Magazyn otwarty to powierzchnia służąca do przechowywania materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Taki typ nie wymaga stawiania osobnych budynków, ani nawet konstrukcji o zamkniętym dachu. Za magazyny otwarte uznaje się między innymi place, na których stoją magazynowe pojemniki.

Należy zaznaczyć, że magazyn otwarty nie generuje kosztów na początku prowadzenia działalności. Wystarczy ogrodzony plac, aby zmagazynować na nim określone towary. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są one tak dobrze chronione (zarówno przed kradzieżą, jak i przed zniszczeniami powodowanymi przez szkodliwe warunki atmosferyczne). Z tych powodów, nie nadają się więc do wykorzystania w każdej branży.

Magazyn półotwarty

Magazyn półotwarty najczęściej przyjmuje formę otwartej wiaty. Takie budowle mogą, ale nie muszą mieć ścian bocznych i tylnych. Żeby jednak zakwalifikować je do tej kategorii, konieczne jest, aby posiadały dach, pod którym można ustawić między innymi regały magazynowe.

Do zalet takich magazynów możesz zaliczyć między innymi niższy koszt eksploatacji, stosunkowo niewielki koszt wzniesienia budynku, a także stosunkowo prostą i lekką konstrukcję wiaty. Ze względu na dostęp powietrza, magazyn półotwarty sprawdzi się tam, gdzie towar powinien mieć dopływ tlenu.

Wady takiego rozwiązania to narażenie przechowywanych produktów na działanie wiatru, opadów atmosferycznych (zacinających pod wiatr), a także niskiej i wysokiej temperatury. Wiaty nie są też idealnie chronione przed złodziejami.

Magazyn zamknięty

Najczęściej z pomieszczeniem magazynowym kojarzy się nam oczywiście magazyn zamknięty. To najczęściej spotykany rodzaj. Może przybrać formę budynku murowanego lub stalowej hali magazynowej. Jest zamknięty ze wszystkich stron i ma stałą strukturę. Posiada oczywiście również dach i jest przymocowany do podłoża przy pomocy fundamentów.

Magazyn zamknięty zapewnia towarom odpowiednią termoizolację, co ogranicza ryzyko przegrzania lub przemarznięcia przechowywanych tam produktów, a jednocześnie chroni przed opadami deszczu oraz śniegu. Łatwo ustawić przy nim regały magazynowe, a przy wylanej posadzce zdecydowanie prościej operować w nim wózkami widłowymi lub innymi pojazdami magazynowymi. W pełnych magazynach towar jest również lepiej zabezpieczony przed kradzieżą.

Wady magazynu zamkniętego to oczywiście bardzo wysoki koszt budowy. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na postawienie hali – szczególnie przy rozpoczęciu swojej działalności.

Rodzaje magazynów - który wybrać dla swojej działalności?

Każdy z typów magazynów nadaje się do wykorzystania w innych rodzajach działalności. Magazyn otwarty sprawdzi się przy przechowywaniu elementów ciężkich, odpornych na mróz, wilgoć czy słońce. To idealne rozwiązanie w przypadku hurtowni i składów budowlanych oferujących np. cegły, pustaki czy bloczki budowlane. Nadaje się do zastosowania w składach złomu, drewna (po przykryciu towaru plandekami) czy podobnym przeznaczeniu. Magazyn otwarty może służyć także do przechowywania samochodów (komisy).

Magazyn półotwarty to sposób na przechowywanie m.in. zboża. Można trzymać tam również produkty przechowywane w workach i pojemnikach. Dobrze sprawdza się również do trzymania narzędzi (najlepiej takich, które nie wymagają energii elektrycznej), maszyn budowlanych, stali i podobnych materiałów. Do ich składowania najlepiej sprawdzą się palety z tworzywa lub drewna.

Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest magazyn zamknięty. To sposób na przechowywanie żywności, elektroniki, narzędzi elektrycznych, mebli i płyt meblowych oraz wielu innych produktów. Ma jednak ograniczoną konstrukcję, więc przed jego aranżacją warto dowiedzieć się jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową.