Magazyn dobrany do potrzeb, czyli?
Poszukiwanie magazynu powinno poprzedzić dokładne zdefiniowanie potrzeb przedsiębiorstwa oraz planów w ujęciu kilkuletnim. To pozwoli wyeliminować ryzyko podjęcia błędnej decyzji, a w efekcie - kosztownej przeprowadzki do innej hali, np. mniejszej czy większej niż pierwotnie wybranej.
Jakie wymogi powinien spełniać magazyn dobrany do potrzeb?
Po pierwsze: lokalizacja. Pamiętajmy, że Polska dzieli się na kilka regionów magazynowych. Dla przykładu Wrocław jest dobrym miejscem dla krajowych najemców oraz tych, którzy prowadzą dystrybucję na rynki Europy Centralnej.
Po drugie: forma wynajmu. Trzeba przeliczyć, co będzie bardziej opłacało się, tzn. wynajęcie własnego magazynu czy skorzystanie z rozwiązań typu BTS.
Po trzecie: wielkość magazynu. Trzeba zastanowić się, jaki magazyn musi mieć metraż, nośność podłogi, czy potrzebne są dodatkowe pomieszczenia, np. chłodnia czy pokoje biurowe.
Po czwarte: wyposażenie. Warto zainwestować w rozwiązania i zabezpieczenia magazynowe, aby z jednej strony zapewnić bezpieczne i ergonomiczne warunki pracy, a z drugiej - eliminować ryzyko wypadków i ich kosztowych skutków.