Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Kiedy powinniśmy postawić na maty antypoślizgowe?

W różnego rodzaju pomieszczeniach przemysłowo-produkcyjnych, pracownicy mogą być narażeni na częste kontuzje z powodu śliskiej nawierzchni. Niewielkie tarcie nie wynika niekiedy z jej budowy, a np. wykorzystania wody w pracy. Sprawdźmy więc czym są usługowo-przemysłowe maty antypoślizgowe, w jakich miejscach sprawdzą się idealnie oraz jak mogą ochronić Cię przed kontuzją?

Czym jest mata antypoślizgowa?

Mata antypoślizgowa to specjalnego rodzaju powłoka, montowana na podłożu (podłodze, kratkach odpływowych itd.). Wykonana jest z poliuretanowego tworzywa. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wyjątkowo prosta w montażu. Powierzchnia z gumy sprawia, że bardzo łatwo utrzymasz porządek za ich pomocą, są odporne na zabrudzenia, a ich mycie w praktyce ogranicza się do zastosowania odpowiedniego środka oraz wody. Ze względu na wysoką estetykę (maty antypoślizgowe dostępne są w różnych wariantach), możesz wykorzystać je zarówno w pomieszczeniach przemysłowych, jak i usługowych – tam gdzie przyjmujesz klientów.

Jak działają maty antypoślizgowe? Minimalizują ryzyko poślizgu. Mają właściwości, które zwiększają tarcie. Osoba, która porusza się po gołej, śliskiej podłodze jest bardzo narażona na upadek. Poruszając się po gumie nie masz już takiego ryzyka, dlatego, że ta wyhamowuje nogę – nawet jeżeli mata jest mokra. Co więcej, dużo łatwiej utrzymasz podłogę w czystości, gdyż brud wszelkiego rodzaju nie opadnie na powierzchni parkietu lub płytek.

Gdzie możesz zastosować matę antypoślizgową?

Stosowanie maty antypoślizgowej ma bardzo szerokie możliwości. Tego rodzaju produkty sprawdzą się w halach produkcyjnych – szczególnie tam, gdzie pracownicy mają styczność z tworzywami sztucznymi, produktami spożywczymi lub chemikaliami. Pomogą również utrzymać czystość w innego rodzaju fabrykach. Montując je na kratkach odpływowych zawsze masz pewność, że hala produkcyjna będzie czysta i komfortowa dla pracowników. 

Maty antypoślizgowe są również podstawowym produktem wykorzystywanym przy budowie myjni samochodowych. W przypadku tego rodzaju usług wyłożenie nimi podłoża to podstawa. Na stanowiskach do czyszczenia samochodu, powierzchnia jest bardzo śliska i mokra. Goła, najczęściej betonowa podłoga mogłaby doprowadzić do upadku klienta lub pracownika. Wykładając maty antypoślizgowe chronisz użytkowników myjni, a także zapewniasz zachowanie na niej porządku – do odpływów nie będą trafiać np. śmieci.

Podobnie jest w przypadku warsztatów. Mechanicy samochodowi pracujący przy pojazdach również narażeni są na pracę na śliskim podłożu. Wyciekający olej, benzyna czy inne płyny mechaniczne powodują ogromne ryzyko poślizgu. W przypadku braku ochrony, pracownik z łatwością może stracić równowagę. Wyłożenie podłogi matami antypoślizgowymi znacznie podnosi BHP, a także pomaga zwiększyć efektywność prowadzonych działań – mechanik nie musi skupiać się już bowiem wyłącznie na każdym kroku, a może pewnie chodzić po podłożu, wykonując kolejne etapy naprawy.

Warto mieć maty antypoślizgowe także w magazynie. Chronią one pracowników przed ewentualnym upadkiem, ale także zabezpieczają umieszczone tam produkty. Opakowania, palety czy inne tego typu rzeczy nie będą samoistnie się przemieszczać, czym do minimum ograniczysz ryzyko ich zniszczenia.

Maty antypoślizgowe nie są jednak przeznaczone wyłącznie do pomieszczeń, w których wykonuje się czynności produkcyjne lub fabryczne. Świetnie sprawdzą się również w gastronomii (szczególnie w kuchni, gdzie zachowanie czystości i bezpieczeństwa pracowników jest bardzo ważne) oraz w barach i klubach – rozlewające się tam napoje mogą wpływać na komfort gości, barmanów i kelnerów. Jeżeli ułożysz matę antypoślizgową naokoło baru, to zapewnisz wszystkim możliwość efektywnej pracy i dobrej zabawy bez obaw o bezpieczeństwo.

Jakie maty antypoślizgowe możesz założyć?

Wszystko zależne jest od Twoich potrzeb. Jeżeli chcesz całkowicie zasłonić podłogę, to dobrym rozwiązaniem będzie wycieraczka z gumowymi kolcami Fingertip. Cała wilgoć zbierze się na jej powierzchni, czym osłoni m.in. podłogę przed kontaktem z brudem i odpadami. Estetyczna i wytrzymała mata gumowa Ringmat sprawdzi się z kolei w barach, magazynach, ale też przy zastosowaniu na zewnątrz – jest bowiem odporna na mróz.

Pamiętaj, że wiele mat ma modułową budowę, dzięki temu z łatwością je położysz w każdego rodzaju pomieszczeniach – możesz zastosować je tak w budynkach firmowych, jak i np. w swoim prywatnym garażu lub na tarasie.

Zastosuj również inne maty!

Maty mają nie tylko właściwości antypoślizgowe. W biurach i wszędzie tam, gdzie pracownicy wiele chodzą lub stoją wskazane jest zastosowanie specjalnych mat regeneracyjnych (antyzmęczeniowych). Ich miękka, wyprofilowana powłoka zapewnia odpoczynek nogom i kręgosłupowi. Stosując tego rodzaju strukturę na podłodze sprawiasz, że pracownicy będą bardziej wypoczęci, zdrowsi, a ich nastrój psychiczny będzie sprzyjał wykonywaniu obowiązków.

Warto pamiętać, że niektóre maty łączą właściwości antypoślizgowe i antyzmęczeniowe. To świetne rozwiązanie, które zadba o pełen komfort pracy w biurze, magazynie, na produkcji czy w branży gastronomicznej.