Jakie pachołki drogowe stosować, by były zgodne z przepisami?
Przepisy ruchu drogowego, wewnętrzne (administracyjne) i (niekiedy) budowlane determinują do wykorzystywania specjalnych pachołków. Czym są pachołki drogowe i z czego są wykonane? W jakich miejscach koniecznie należy je stosować, a gdzie będą dobrym dodatkiem? W tym tekście wyjaśnimy wszystkie wątpliwości związane z tymi elementami.
Nieraz z pewnością zauważyłeś pachołki drogowe, ułożone na jezdni publicznej, drodze wewnętrznej czy parkingu. Elementy te spełniają tam określoną rolę. Nie jest jednak tak, że zarządca danego obiektu czy pasa drogowego może postawić byle jakie pachołki. Muszą spełniać określone wymagania.
Z czego wykonane są pachołki drogowe?
Wysokiej jakości, profesjonalne pachołki drogowe wykonane są z trwałych, odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych tworzyw sztucznych, takich jak PCV czy PE. Z jednej strony elementy ostrzegawcze muszą opierać się degradującym oddziaływaniom deszczu, śniegu czy słońca (właśnie na zewnątrz elementy te są stosowane najczęściej), a z drugiej powinny być odporne np. na uderzenie pojazdu – stąd konieczne jest, aby były odpowiednio elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Miękkie tworzywo sztuczne nie może stanowić zagrożenia dla pojazdów i pieszych, gdyż w razie najechania pachołek powinien po prostu przesunąć się lub błyskawicznie połamać. Pamiętaj też, że profesjonalne elementy ostrzegawcze pokryte są wysokiej klasy farbą odblaskową, która musi być odporna na mróz czy deszcz. Wszystkie profesjonalne pachołki są malowane w ten sposób.
Jakie rodzaje pachołków możemy wymienić?
Pachołki możemy podzielić ze względu na zastosowanie oraz sposób wykonania. Jakie elementy są spotykane najczęściej?
- Pachołki miękkie – to słupki ostrzegawcze wykonane z elastycznego, miękkiego PCV. Przykładem takiego elementu jest pachołek/słupek ostrzegawczy miękki (wys. 30 cm).
- Pachołki PE – to twardsze elementy. Oznacza się nimi niebezpieczne miejsca, nie tylko na drodze. Do pachołków z PE możemy zaliczyć np. pachołek/słupek ostrzegawczy PE (wys. 54 cm).
- Pachołki wewnętrzne – to słupki przeznaczone do zastosowania wewnątrz budynku, oznaczając np. ciąg pieszy czy ruch pojazdów magazynowych (jak wózków widłowych).
Pamiętaj również, że rodzaj pachołka determinuje również jego rozmiar. Najczęściej spotykane są słupki drogowe mające około 30, 50, 80 i 100 centymetrów.
Zastosowanie pachołków
Pachołki drogowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je podczas remontów dróg publicznych czy prac rewitalizujących (np. przy malowaniu pasów). Pachołkami oznacza się fragmenty niebezpieczne, wypadki, kolizje czy zatrzymanie pojazdu. Świetnie sprawdzą się także na wewnętrznych parkingach, do wytyczania miejsc, zakazów postoju, fragmentów wyłączonych z ruchu czy kierunku jazdy. Można korzystać z nich w galeriach handlowych, sklepach, magazynach, halach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie zachowanie porządku jest niezwykle ważne dla efektywności i bezpieczeństwa pracujących osób.
Pamiętaj, że wszystkie pachołki stawiane na drodze publicznej muszą spełniać określone normy związane np. z wysokością czy rozmiarem. Niewielkie słupki (30 centymetrów) stosowane są na drogach wewnętrznych i parkingach. Bardzo wysokie elementy (mające nawet 100 centymetrów) stawia się na jezdniach szybkiego ruchu. Dzięki temu pojazdy (nawet ciężarowe) poruszające się z dużą prędkością mogą zauważyć niebezpieczeństwo z daleka.
Warto posiadać pachołek do wykorzystywania prywatnego czy firmowego. To element, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort. Ważne jest jednak, aby był wykonany zgodnie z wytycznymi i sztuką, tak aby realnie wpływał na ochronę osób i mienia.