Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jak wybrać wyciągarkę? Przegląd wyciągarek ATV & UTV

Quad to wszechstronne narzędzie, którego wykorzystanie jest niezwykle szerokie. Jazda na nim jest hobby wielu osób, ale dobrze sprawdza się także jako pojazd ratowniczy, a nawet transportowy czy holowniczy. Do zwiększenia możliwości quada, warto zainwestować w specjalną wyciągarkę. Co warto wiedzieć o takich narzędziach? Jak wybrać odpowiednią wyciągarkę? Zobacz nasze podpowiedzi.

Wyciągarka do quada to wszechstronne urządzenie o bardzo dużych możliwościach. Pomoże wyciągnąć pojazd z trudnodostępnych miejsc (np. terenów podmokłych) lub zaczepić i pociągnąć inny element. Aby wyciągarka do ciągnika spełniała swoją rolę, koniecznie musi być dostosowana do Twoich potrzeb. Możliwości wyboru dostępnych na rynku masz bowiem naprawdę wiele.

Wyciągarki ATV i UTV. Czym się różnią?

Zacznijmy od podziału na wyciągarki do ATV i UTV. Wyciągarka ATV to narzędzie przeznaczone do quadów, wszędołazów czy innych czterokołowców, które nie posiadają kabiny kierowcy i dwóch siedzeń w jednym rzędzie. Tego typu urządzenia zwykle są trochę mniejsze gabarytowo i mają inne mocowanie, niż UTV.

Z kolei wyciągarka UTV przeznaczona jest do pojazdów terenowych z orurowaniem kabinowym (tzw. klatką bezpieczeństwa), które mają przynajmniej jeden rząd siedzeń umieszczonych obok siebie. Tego typu wyciągarka do quada charakteryzuje się bardzo dużą mocą i szerokim rozstawem mocowania (oczywiście, w zależności od modelu).

Wybór tej wyciągarki zależy oczywiście od pojazdu, który masz. Jeżeli jeździsz ATV – zakup narzędzie dostosowane do pracy w tym modelu. W przypadku posiadania pojazdu UTV, powinieneś zorientować się w wyborze urządzeń przeznaczonych właśnie do takich czterokołowców.

Rodzaj napędu w wyciągarce: ręczny, hydrauliczny, czy elektryczny?

Kolejny podział związany jest z napędem wyciągarki. Wyróżniamy trzy główne rodzaje: wyciągarki ręczne, hydrauliczne i wyciągarki elektryczne do pojazdów ATV/UTV. Jaka jest charakterystyka poszczególnych grup?

Ręczne modele są najtańsze, a jednocześnie wykonane z dużą precyzją i bardzo trwałe. Mają nieskomplikowaną konstrukcję i bardzo łatwo się je obsługuje. Praca tej wyciągarki polega na ręcznym naciąganiu liny, w celu poruszania się podpiętym elementem. Wadą tego rodzaju jest fakt, że wyciągając quada, musisz stać w jego pobliżu, aby kręcić korbą urządzenia.

Wyciągarki hydrauliczne oparte są z kolei na pracy ciśnienia cieczy wewnątrz jej konstrukcji. Jest bezobsługowa i wystarczy ją zamontować, włączyć, a także kontrolować stan oleju hydraulicznego. Ma dość duży udźwig.

Z kolei wyciągarka elektryczna to sprzęt, którego praca opiera się na mocy generowanej przez silnik elektryczny. Urządzenia te mają możliwość całkowicie bezobsługowej pracy i zdalnego załączenia (np. przy pomocy pilota). Ze względu na taką charakterystykę są często stosowane w offroadzie jako wyciągarka do quada.

Siła uciągi wyciągarki

Każdy z powyższych rodzajów wyciągarek może mieć określoną moc, podawaną w udźwigu. Najmniejsze wyciągarki ręczne mogą uciągnąć do 500 kilogramów, a najmocniejsze urządzenia – nawet 2 tony. Elektryczne wyciągarki poradzą sobie z większym ciężarem i mogą ciągnąć nawet kilka ton. Najmocniejsze są hydrauliczne sprzęty – tutaj maksymalny udźwig oscyluje w granicach 20 ton. 

Wybór udźwigu wyciągarek zależy oczywiście od Twoich potrzeb. W przypadku, gdy chcesz, aby urządzenie pomagało jedynie wydostać quada z trudnodostępnych miejsc – wystarczy dostosować moc wyciągarki do wagi pojazdu. Jeżeli z kolei quad ma np. pomagać w obsłudze rajdów samochodowych, albo być doraźną pomocą drogową – powinieneś mieć wyciągarkę, której udźwig jest większy niż tonę. Nie musisz z kolei inwestować w urządzenia ciągnące kilkanaście ton. Quad po prostu sobie z nim nie poradzi.

Typ lin w wyciągarkach

Wyciągarka do quada wyposażona jest często w linę syntetyczną, wykonaną ze specjalnych włókien. Jest ona lekka i nie plącze się w terenie. Zaletą tego rodzaju liny z pewnością jest także jej stosunkowo niewielki koszt. Niestety, syntetyki mają tendencję do przecierania się z czasem, co w przypadku używania np. w lesie (gdzie element będzie narażony na kontakt z korą drzew) może zmniejszyć czas ich eksploatacji.

Mocniejsze są natomiast liny stalowe. Nie przecierają się i mają bardzo duży udźwig. Są też odporne na działanie wysokiej temperatury. Do wad takiego rozwiązania możesz zaliczyć ciężar liny, trudność w odpowiednim nałożeniu oraz tendencję do pękania, jeżeli na powierzchni elementu pojawi się korozja.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie wciągarki?

Pamiętaj, aby Twoja wyciągarka do quada była przystosowana do modelu w zależności od rodzaju mocowania. Zwróć też uwagę na to czy chcesz założyć ją z przodu, czy z tyłu pojazdu. Stawiaj wyłącznie na sprawdzone marki, które nie zawiodą Cię w newralgicznych momentach. Pamiętaj, również, aby przy okazji dobrać akcesoria do wyciągarek, które pomogą Ci w prawidłowym operowaniu sprzętem.