Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową?

Na wstępie przed zaprojektowaniem i realizacją wyposażenia magazynu w urządzenia do składowania należy pamiętać o tym, że podczas współpracy człowieka z urządzeniami mechanicznymi niejednokrotnie dochodzi do mniejszych lub większych kolizji. Podstawowym celem powinno być zagwarantowanie jak największej bezkolizyjności, a dopiero później możemy myśleć o jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynującej.

 
Wyposażenie magazynów w urządzenia do składowania zapasów jest uzależnione od wielu czynników m.in. rodzaju i powierzchni magazynu, rodzaju magazynowanych towarów, sposobu przemieszczania oraz rotacji zapasów. Jak widać z powodu wielu czynników nie istnieje rozwiązanie idealne, które będzie odpowiadać każdej firmie. Jednakże możemy zaproponować Państwu kilka najlepszych rodzajów regałów, które zapewnią najlepsze wykorzystanie powierzchni magazynującej.
 
Regały półkowe: ich głównym przeznaczeniem jest składowanie towarów w różnego rodzaju opakowaniach magazynowych. Zwykle wykorzystują je niewielkie magazyny, które zarządzają duża liczbą asortymentu w niewielkich ilościach. Regały półkowe posiadają wiele rozmaitych konstrukcji przez co każdy z klientów może dobrać coś dla własnych potrzeb. Dodatkowym plusem jest bezproblemowa możliwość regulowania wysokości półek, a głębokość tych regałów zagwarantuje swobodny ręczny dostęp do przechowywanych produktów. Regały półkowe są zwykle wyposażone w wiele dodatkowych elementów, takich jak separatory, przegrody, szuflady, kasety szufladowe, drążki czy wzmocnienia.
 
Regały wspornikowe: służą do składowania materiałów dłużycowych, a ich budowa może być jedno lub dwustronna. Konstrukcja składa się ze słupa i szeregu wsporników przymocowanych do niego pod kątem prostym. Do obsługi regałów używane są zazwyczaj suwnice oraz specjalne wózki boczne. W nowoczesnych wyspecjalizowanych magazynach istnieją specjalne automatyczne regały przeznaczone wyłącznie do składowania dłużyc zbudowane z wielu półek, które dzięki mechanizmowi napędowemu mogą zmieniać swoje położenie w pionie.
 
 
Regały paletowe stałe:  to najbardziej popularny typ regałów, które są na stałe połączone z powierzchnią składową. Wykonane są z kształtowników, prętów i rur stalowych. Ich konstrukcje kotwione są do podłogi za pomocą łączników rozporowych. Ich wymiary pozwalają na swobodne umieszczanie w gniazdach regałowych paletowej jednostki ładunkowej. Gniazda regałowe mogą być jedno- lub wielopaletowe. Paletowe regały stałe często budowane są jako rzędowe, obsługiwane przez wózki widłowe. Mogą być ustawiane jako regały wolno stojące lub zestawione w rzędy pojedyncze lub podwójne, obsługiwane z jednej lub z dwóch stron. Chociaż jest to najbardziej popularny typ to cechuje się stosunkowo niskim współczynnikiem wykorzystania powierzchni magazynowej, który kształtuje się na poziomie 40%.
 
Regały wjezdne: przeznaczenie tego typu regałów to blokowe składanie zapasów uformowanych w paletach. Umożliwiają one wjazd wózka widłowego wraz z paletą w ich głąb. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni magazynującej, który wynosi nawet do 80%. Jednakże posiadają też ograniczenia zastosowania gdyż regały te mogą być wykorzystane przy składowaniu towarów w niewielkiej ilości asortymentu i dużej liczbie palet danego wyrobu. Najczęstszym miejscem stosowanie regałów wjezdnych są drogie przestrzenie magazynowe np. Chłodnie. Kolejnym ograniczeniem jest jednostronna obsługa, a towary ułożone jako pierwsze mogą zostać pobrane jako ostatnie.    
 
 
Regały przepływowe: są to regały zblokowane, posiadające na całej długości i wszystkich kondygnacjach przenośniki wałkowe lub krążkowe zamiast półek. Ładunek włożony do regału z jednej strony przetacza się po tych przenośnikach w miarę opróżniania danego poziomu regału do jego drugiego końca. Dzięki odpowiedniemu pochyleniu półek w stosunku do poziomu przetaczanie ładunku następuje dzięki sile grawitacyjnej. Bywają również regały z przenośnikami napędzanymi za pomocą silników. Ruch jednostek ładunkowych wewnątrz takich regałów jest wówczas wymuszony. Pozwalają one na najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej (80%) w porównaniu z wszystkimi poprzednimi metodami, dzięki uniknięciu dróg transportowych. Odmianą regałów przepływowych są regały paletowe typu Push Back. Mogą być zastosowane tam, gdzie zasada FIFO nie musi być zachowana.    
 

Regały przesuwne: konstrukcja charakteryzuje się tym, że każdy rząd regałów posiada własny układ jezdny. Zezwala to na ruch całego rzędu regału wzdłuż torów umieszczonych w podłodze. Dzięki temu że pomiędzy regałami należy zachować jedynie miejsce na jeden lub dwa korytarze służące do obsługi, wskaźnik poziomu wykorzystania powierzchni magazynowej sięga nawet do 80%. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również bezpośredni dostęp do każdej przechowywanej jednostki. Rozwiązanie to polecane jest dla firm przechowujących duży asortyment towarów w stosunkowo niewielkich ilościach.     

Oficjalny partner