Jak magazynować i wykorzystać deszczówkę?
Niedobór wody dotyka już praktycznie wszystkich. Wpływa na jakość produkowanej żywności, kwiatów czy stan ogródków działkowych. Jeżeli chcesz rozwiązać wiele problemów związanych z brakiem wody, to powinieneś zacząć gromadzić deszczówkę. W jaki sposób to robić? Jakie zbiorniki na deszczówkę będą dla Ciebie najlepsze?
Dlaczego warto wykorzystać ponownie wodę deszczową?
Przede wszystkim wykorzystanie ponownie wody deszczowej to ogromna oszczędność. Używanie wodociągów do podlewania roślin mija się z celem – zapłacisz za to naprawdę duże pieniądze. W przypadku zainstalowanej studni nie będzie Cię to już kosztować tak wiele, jednak wodę gruntową możesz wykorzystać m.in. do picia (po odpowiednim przefiltrowaniu), a jej dzienny zasób jest ograniczony. Deszczówkę z kolei masz praktycznie za darmo, a jej ilość zależy od zgromadzonego wcześniej kapitału. Jeżeli przygotowujesz się również do stworzenia przydomowego systemu zbierania wody deszczowej, to zorientuj się w samorządowych i rządowych programach wsparcia. Niektóre systemy mogą być dofinansowane w ogromnej mierze przez władze!
Jednak oszczędności to nie wszystko. Deszczówka ma wielkie zalety użytkowe. Możesz nią bez żadnych przeszkód podlewać rośliny. Świetnie sprawdzi się jako woda do prac remontowo-budowlanych. Będzie też (po odpowiednim przefiltrowaniu) skutecznym środkiem czyszczącym elewację, kostkę brukową, a niekiedy również samochód. Ze względu na niski poziom kamienia sprawdzi się w praniu brudnych ubrań. Na działkach ROD może być wykorzystywana np. jako woda do spłukiwania toalety.
Poza finansami i walorami użytkowymi warto podkreślić również dbanie o środowisko. Im mniej wody do picia wykorzystujesz do działania w ogrodzie, tym więcej jej zostaje w ekosystemie (a na niedobór wody pitnej cierpi coraz więcej regionów świata). Dodatkowo woda deszczowa zawiera wiele minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin.
W jaki sposób gromadzić deszczówkę?
Odpowiednie gromadzenie deszczówki wymaga stworzenia instalacji, która pozwoli Ci na jej spływanie. Zacznijmy od tego, że najwięcej wody spada na dach Twojego domu, garażów i innych budynków w gospodarstwie domowym. Te spływają po dachu i trafiają najczęściej do rynny. Jak więc zebrać deszczówkę z takich miejsc? Przede wszystkim musisz sprawić, aby cała woda z dachu wpływała do rynny. W przypadku dachów pochylonych jest to łatwiejsze. Dachy płaskie najlepiej dodatkowo wyprofilować i zainstalować rynny wokół domu, żeby całość zlatywała w metalowe szyny.
Po dachu czas na rynny. Zainstaluj wysokiej klasy rury, z których woda nie będzie w żadnym miejscu przeciekać. Szerokość rynien powinieneś dostosować względem zapotrzebowania na deszczówkę. Niewielka średnica nie pozwoli Ci na oszczędność wielkich ilości wody, bo ta po prostu będzie wypływać poza granice zbiornika. Na koniec przyszedł czas na zbiorniki na deszczówkę.
To specjalne pojemniki, w których możesz gromadzić zebraną wodę z deszczów. Jeżeli chcesz mieć w pełni przygotowaną instalację, powinieneś zamocować je w miejscach zakończenia rynien. W takim przypadku system spływu deszczówki poprowadzi ją do samego zbiornika. Na rynku dostępne są zarówno elementy podziemne (mocowane pod powierzchnią gruntu) jak i naziemne – podłączone do rynny właśnie.
Jak dobrać zbiorniki na deszczówkę do swoich potrzeb?
Ostatnią kwestią związaną z instalacją systemu łapania wody deszczowej i magazynowania go jest dobór odpowiedniego zbiornika. Jakie zbiorniki na deszczówkę będą dla Ciebie idealne?
Przede wszystkim postaw na idealny rozmiar. Nie inwestuj w niewielkie, kilkulitrowe banki, które zaczną przelewać się przy pierwszym lepszym deszczu. Najlepiej postawić na większy zbiornik, nawet mający około 1000 litrów. W takim przypadku zbierzesz całą wodę pochodzącą np. z ulewy letniej i z łatwością wykorzystasz ją w trakcie suszy.
Sprawdź również czy lepszy dla Ciebie będzie naziemny czy podziemny pojemnik. W przypadku pojemników umieszczonych pod ziemią, te nie będą zabierały Ci miejsca na działce. Nie są jednak tak mobilne i koniecznie wymagają podłączenia do instalacji rynnowej. W przypadku pojemników naziemnych jest trochę inaczej. Te również możesz przyłączyć do rynny, ale możesz również postawić go jako wolnostojący zbiornik. Umożliwi Ci on zbiór deszczówki nawet, gdy na Twojej działce nie ma np. budynku (działki ROD, pola uprawne etc.)
Jak widzisz – zbieranie deszczówki ma ogromne zalety i sprawdza się użytkowo zarówno w ogrodnictwie jak i budownictwie. System zbierania wody opadowej nie jest skomplikowany, a – ze względu na rynny instalowane podczas budowy w domu – wymaga praktycznie tylko inwestycji w zbiornik. Ten powinien być dobrze dobrany do Twoich potrzeb, abyś zawsze miał dostęp do czystej, darmowej i ekologicznej wody!