Dlaczego i kiedy warto stosować ograniczniki parkingowe?
Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym czy ograniczenie stref niedostępnych dla samochodów osobowych to niezwykle ważny element przygotowania profesjonalnego parkingu. Również w prywatnym garażu możesz chcieć wytyczyć miejsce, do którego Twój pojazd może dojechać, aby uniknąć przypadkowej kolizji ze ścianą. We wszystkich podanych wyżej kwestiach pomoże Ci ogranicznik parkingowy do garażu. Co warto o nim wiedzieć?
Niezależnie od tego czy posiadasz miejsce parkingowe na wspólnym garażu czy zarządzasz parkingiem, z którego korzysta wiele osób – ogranicznik parkingowy do garażu pomoże Ci w zachowaniu porządku, bezpieczeństwa i komfortu korzystania z danego miejsca postojowego. Funkcje jakie pełnią odbojniki gumowe są bardzo szerokie i sprawdzają się w wielu sytuacjach.
Funkcje ograniczników parkingowych
Ogranicznik parkingowy do garażu lub parkingu ogólnodostępnego spełnia wiele ról, związanych z poprawieniem komfortu i bezpieczeństwa korzystania z określonego miejsca. Przede wszystkim elementy te umożliwiają wytyczenie miejsc parkingowych, za które to nie można przejechać już pojazdem. Przykładowo gumowy ogranicznik parkingowy z żółtym odblaskiem ograniczy możliwość najazdu kołem na dany obszar – trawnik, teren prywatny czy chodnik. Kierowca od razu zorientuje się, że dalej nie pojedzie, a jednocześnie jego auto będzie bezpieczne – pojazd odbije się tylko oponami od gumowej, elastycznej powierzchni, bez uszczerbku.
Co jeszcze może tego typu element? Zabezpiecza on powierzchnię wyłączoną z ruchu, pozwala wytyczyć np. ciąg jezdni, z której nie da się zjechać czy ułatwi porządkowanie kierunku jazdy podczas różnego rodzaju remontów dróg i posesji. Jak sama nazwa wskazuje, ogranicznik parkingowy gumowy świetnie sprawdzi się także w garażu – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko kolizji pojazdu z tylną ścianą budynku. Możesz też zamontować te elementy na wiatach garażowych, aby samochód nie zjechał na trawnik lub ogród.
Ograniczniki parkingowe i wpływ na bezpieczeństwo
Ogranicznik parkingowy gumowy pełni niebagatelną funkcję w kwestii bezpieczeństwa właścicieli danych nieruchomości czy osób postronnych. Dzięki stosowaniu takich elementów, do minimum zmniejsza się ryzyko najechania przez pojazd na chodnik, na którym może być wiele osób. Odbojnik do garażu sprawi też, że samochód nie stoczy się przypadkowo na innych uczestników ruchu drogowego – nawet jeżeli nie będzie miał zaciągniętego hamulca postojowego.
Co istotne, odbojnik do garażu (jak np. gumowy ogranicznik stop) jest też bezpieczny dla pojazdu i samego kierowcy. Ewentualna „kolizja” z takim elementem jest delikatna i pełni formę prewencyjną i ostrzegawczą. Gumowa warstwa działa jak odbijająca energię membrana, a niska budowa sprawia, że samochód uderzy o element wyłącznie kołami.
Garaż podziemny a ogranicznik parkingowy
Często ogranicznik parkingowy do garażu stosuje się na parkingach podziemnych. Jaką tam pełni on rolę? Przede wszystkim zabezpieczają one pieszych przed przypadkowym potrąceniem przez samochód. Wytyczają ciągi komunikacyjne i miejsca postojowe. Zabezpieczają też pojazdy przed ewentualną kolizją ze słupami podtrzymującymi konstrukcję garażu, orurowaniem czy innego rodzaju elementami konstrukcyjnymi danego miejsca.
Z tego względu często ogranicznik parkingowy gumowy stosowany jest w galeriach handlowych i pasażach, hotelach, obiektach sportowych i wszędzie tam, gdzie funkcjonuje jakikolwiek parking pod ziemią. Podobnie jest we wspólnotach mieszkaniowych i wszelakich osiedlach.
Jakie wybrać odpowiedni?
Odpowiedni odbojnik do garażu powinien być dobrany pod względem rozmiaru, wysokości, malowania i wytrzymałości. Jeżeli wiesz, że kierowcy mogą często uderzać w element, warto pomyśleć nad inwestycją w kauczukowy ogranicznik parkingowy z żółtym odblaskiem. Jest on mocny, szeroki, a dzięki malowaniu widoczny z daleka.
W przypadku stosowania w garażach prywatnych czy miejscach postojowych dla każdego z mieszkańców, możesz zamontować np. odbojnik do garażu z napisem STOP (przy ewentualnym pokryciu go specjalną masą utwardzającą w celu zwiększenia wytrzymałości). Podczas wyboru zwróć też uwagę na wysokość. W przypadku dróg publicznych czy innego rodzaju miejsc użyteczności powszechnej, warto montować niższe ograniczniki, by w razie potrzeby przejechała po nich karetka czy straż pożarna. Jeżeli chcesz całkowicie odseparować daną część terenu, możesz zainwestować w wyższe ograniczniki.
Pamiętaj, żeby zaplanować montaż ograniczników już na etapie projektowania danego obszaru parkingowego czy drogowego. W ten sposób łatwiej jest dostosować wymiary odbojnika do planowanych rezultatów.