Magazynuj.pl
Koszyk(0,00 zł)

Apteczki pierwszej pomocy. Rodzaje, specyfikacja oraz zastosowanie.

Obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy jest narzucony licznymi przepisami. Określają one normy w zależności od miejsca: zakłady pracy, szkoły i placówki szkolne, uczelnie wyższe, obiekty hotelarskie, statki oraz samochody. Najpopularniejszą normą, którą spotkać można w przypadku większości modeli apteczek jest to skrót nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung), który jest odpowiednikiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wydającego Polskie Normy. Z uwagi na brak krajowych unormowań w zakresie pierwszej pomocy korzystamy podobnie jak większość Europy z norm niemieckich.

apteczka pierwszej pomocy

 

Aby dobrze dobrać rodzaj apteczki, warto najpierw zapoznać się z obowiązującymi symbolami norm i odpowiadającym im wyposażeniem. Wyposażenie DIN 13164 jest przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy w terenie. Skomponowane pod kątem opatrywania ran powstałych w trakcie wypadków drogowych, czy też pracy na otwartej przestrzeni. To tłumaczy mnogość środków opatrunkowych służących do opatrywania krwotoków, złamań czy skaleczeń, również samodzielnie. Apteczki z normą DIN 13164 wyposażone się m.in. w: opatrunki indywidualne, zestawy plastrów, opaski elastyczne, chusty opatrunkowe różnego wymiaru, rękawice, nożyczki oraz ustniki do sztucznego oddychania.

apteczka pierwszej pomocy

Apteczki z normą DIN 13157 zawierają takie elementy jak: kompresy, opaski siatkowe, zestaw plastrów dedykowanych dla różnych rodzajów ran czy chusty opatrunkowe, które mogą okazać się niezbędne przy udzielaniu pomocy na terenie zakładu pracy, biura czy szkoły. Należy pamiętać, iż normy DIN 13164 oraz 13157 to normy określające składy poszczególnych apteczek, a nie rodzaj apteczki. Apteczki poza unormowanym wkładem różnią się opakowaniem.

Na rynku znaleźć można apteczki z tkaniny wodoodpornej, w pudełkach z tworzywa ABS, metalowe szafy zamykane na klucz, w pudełku z tworzywa wraz z uchwytem mocującym na ścianę, kończąc na apteczkach z dodatkowym rzepem umożliwiającym montaż do tapicerki. Urozmaicone formy nierozerwalnie związane są z miejscem, w którym mają one być stosowane. I tak apteczki metalowe zamykane na klucz najczęściej stosowane są w magazynach, biurach, sklepach czy szkołach. Apteczki z tworzywa z uchwytem na ścianę stosowane są w przypadku, gdzie mobilność apteczki ma największe znaczenie. Często stosuje się je na stadionach, basenach centrach handlowych oraz obozach.

Najpopularniejszą apteczką wybieraną przez kierowców są apteczki z rzepem mocującym. Bardzo istotne jest cykliczne sprawdzanie stanu apteczki oraz uzupełnianie i wymienianie artykułów przeterminowanych. Warto także dodać, że zapisu wynikającego z § 44 ust. 3 r.o.b.h.p. dotyczącego posiadania apteczek w przedsiębiorstwach w każdym zakładzie pracy obsługa punktów medycznych oraz apteczek powinna być powierzona pracownikom przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Różne rodzaje apteczek, które posiadają niezbędne wyposażenie, przeznaczone do wykorzystania w magazynie, warsztatach, zakładach produkcyjnych znajdziesz w sklepie magazynuj.pl.